Na trwałym fundamencie
Sprawdzone rozwiązania fundamentów tradycyjnych i płytowych
Niezależnie od tego, na jaki sposób posadowienia budynku się zdecydujemy, fundamenty trzeba od razu zrobić poprawnie. Od tego etapu budowy zależy bowiem trwałość całego domu. Podpowiadamy, jak je budować, żeby uniknąć błędów.
Fundament musi bezpiecznie przenieść obciążenia z budynku na podłoże nośne i zapewniać stabilność wybudowanej na nim konstrukcji, aby dom mógł równomiernie osiadać. Powinien także chronić konstrukcję przed utratą ciepła do gruntu i wnikaniem zawartej w podłożu wilgoci.
Tradycyjne fundamenty na ławach inaczej przenoszą obciążenia na grunt niż płyta fundamentowa. Podczas projektowania domu przyjmuje się typowe rozwiązania, których wykonania może się podjąć każda ekipa. Ławy fundamentowe robi się pod wszystkimi ścianami zewnętrznymi oraz pod wewnętrznymi nośnymi. Na fundamencie trzeba oprzeć też słupy, kominy, schody. Ten rodzaj fundamentów jest wciąż najpopularniejszy i stosowany niemal we wszystkich projektach gotowych. Każdy z nich trzeba i tak dostosować do miejscowych warunków gruntowych.
Płytę fundamentową projektuje się indywidualnie, uwzględniając zarówno konkretne warunki gruntowe, jak i układ konstrukcyjny budynku. Wykorzystuje się do tego odpowiednie programy komputerowe. Budowę fundamentu płytowego najlepiej powierzyć ekipie ...
W artykule znajdziesz:
- Opis prac ziemnych
- Jak prawidłowo wykonać podbudowę
- Materiały na fundamenty
- Szalowanie ław fundamentowych
- Z deskowaniem czy bez?
- Jak wykonać izolację terniczną i hydroizolację
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych