Budowa bez błędów

Tarasy z posadzką wentylowaną

Podstawowe zasady wykonawcze

Marek Gawron
Marek Gawron
Zuzanna Podwysocka
Zuzanna Podwysocka

W ostatnich latach rozwiązanie to zaczęło zyskiwać popularność. Wielu inwestorów ma nadzieję, że taras z taką nawierzchnią będzie służył latami, bez spękań i przecieków. Niestety, nie zawsze tak się dzieje. Podpowiadamy, jak uniknąć błędów.

taraz z posadzka wentylowaną.jpeg

Wybierając kamienne płyty na taras, chcemy, żeby nawierzchnia służyła przez wiele lat

fot. Piotr Mastalerz

Posadzkę wentylowaną na tarasie lub balkonie robi się z odpowiedniej grubości płyt ceramicznych, betonowych lub kamiennych, które układa się na specjalnie do tego celu przygotowanych podkładkach. Pod taką nawierzchnią niezbędna jest izolacja przeciwwodna z papy, membrany PVC lub membrany EPDM. Zaletą tego rozwiązania jest elastyczny układ warstw posadzkowych. Nie ma między nimi sztywnych połączeń, dzięki czemu naprężenia termiczne oraz powstające pod wpływem pracy konstrukcji nie niszczą tego układu. Nie ma tu klejów, fug i zapraw z dodatkiem cementu, które – pracując - odkształcają się, pękają i umożliwiają wilgoci wnikanie w podłoże.

Posadzka wentylowana to bardzo dobre wykończenie szczególnie tarasów i balkonów o dużej powierzchni.

zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 5/2019 Tekst Zuzanna Podwysocka, Paweł Gawron
Zdjęcia RENOPLAST
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU