Masy do hydroizolacji fundamentów
Podziemna część budynku ma stale kontakt z gruntem, więc trzeba ją zabezpieczyć przed destrukcyjnym wpływem znajdującej się w nim wody. Hydroizolacja musi być tworzyć szczelną i elastyczną powłokę, dlatego wykorzystuje się różnego rodzaju masy uszczelniające. Zobaczmy, co rekomendują producenci.
Decyzja o zastosowaniu masy hydroizolacyjnej wynika przede wszystkim z tego, że w dość prosty sposób można utworzyć ciągłą powłokę chroniącą ławy, ściany fundamentowe czy piwniczne przed wilgocią i wodą z gruntu. Jednak, aby dokonać prawidłowego wyboru, powinniśmy sprawdzić w projekcie, jaki typ hydroizolacji przewidziano – przeciwwilgociową czy przeciwwodną.
Izolacje przeciwwilgociowe, zwane też lekkimi, chronią elementy konstrukcji przed wodą niewywierającą ciśnienia. Stosuje się je wówczas, gdy dom posadawiamy w gruntach przepuszczalnych dla wody. Nawet w okresie intensywnych opadów szybko wsiąka ona w podłoże i przesącza się do wód gruntowych. Oczywiście ich poziom musi się znajdować poniżej fundamentów. Taka izolacja jest odporna jedynie na wsiąkającą wodę opadową i wilgoć podciąganą kapilarnie. Jeśli obawiamy się, że przy intensywnych opadach woda może się gromadzić wokół budynku w nieprzepuszczalnych warstwach gruntu, wówczas trzeba zrobić izolację przeciwwodną, określaną też jako ciężką.
Producentów ...
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych