Fundamenty to ważny element konstrukcji, który ma wpływ na trwałość budynku. Bywają narażone na niekorzystne oddziaływanie gruntu i znajdującej się w nim wilgoci bądź wodę. Dobre rozpoznanie warunków gruntowych i wodnych terenu, na którym ma być budowany dom, pozwala zaprojektować odpowiedni rodzaj fundamentu. Co jednak robić, gdy w złożonych warunkach pojawiają się problemy z posadowieniem budynku?
Zadaniem fundamentów jest przeniesienie obciążeń ze wzniesionej na nich konstrukcji oraz wszystkich sił działających na budynek – takich jak wiatr, śnieg, obciążenia użytkowe – i przekazanie ich na podłoże gruntowe. Odpowiadają również za przejęcie odkształceń oraz osiadania podłoża gruntowego w sposób bezpieczny dla konstrukcji budynku i jego użytkowników. W gruncie mogą oddziaływać też na nie różne niekorzystne czynniki: wilgoć pochodząca od przesączających się przez grunt wód opadowych, a w gruntach nieprzepuszczalnych zalegająca przy nich woda opadowa, również wilgoć od występującej wysoko wody gruntowej.

Płyta fundamentowa wymaga indywidualnego projektu i znającej się na tym ekipy wykonawczej. Dzięki temu, że posadawia się ją stosunkowo płytko, nadaje się nawet tam, gdzie lustro wody gruntowej występuje dość płytko
fot. Tomasz RybarczykW artykule znajdziesz:
- rodzaje fundamentów w budynkach jednorodzinnych
- kategorie geotechniczne budynków
- sposoby radzenia sobie z kłopotami, na które natrafia się podczas prowadzenia prac ziemnych
- kryteria wyboru dobrej oferty na wykonanie płyty fundamentowej
- kilka przykładów - opis rozwiązań i zdjęcia - fundamentów w warunkach gruntowo-wodnych, które nie były proste

Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych