Budujemy je nie po to, by je podziwiać. Pełnią funkcję użytkową. Choć ukryte w gruncie, dźwigają ciężar domu, chronią go przed osiadaniem, zawilgoceniem i przemarzaniem. W pierwszym odcinku naszego przewodnika wyjaśnimy, jak dobrać je do warunków gruntowych, jak przygotować się do ich budowy, z czego mogą powstać i jakie pułapki czekają na wykonawców. Prezentujemy koszty i najnowsze rozwiązania techniczne w tej dziedzinie.
Podstawa domu, czyli fundamenty musi przenosić obciążenia z całego budynku na grunt i nie dopuścić do jego nadmiernego lub nierównomiernego osiadania. Liczy się więc ich wytrzymałość, ale też trwałość. Na nią ogromny wpływ ma szczelność fundamentów, gdyż mają one nieustanny kontakt z zimnym, wilgotnym, a często też mokrym gruntem. Bez właściwej izolacji fundamenty mogą wyprowadzać ciepło z budynku do zimnego podłoża lub zasysać wodę jak gąbka, narażając ściany parteru na zniszczenie, wychłodzenie i zagrzybienie. Dlatego już od tego pierwszego etapu budowy inwestor musi być czujny oraz dobrze zorganizowany, przez co rozumiemy, że zatrudni dobrych fachowców, którzy nie zlekceważą projektu.
1. Adaptacja projektu fundamentów
Gdy kupujemy projekt gotowy, trzeba go adaptować do warunków gruntowych oraz określonych dla danego obszaru warunków zabudowy. To zadanie architekta, który współpracuje z konstruktorem. Podczas adaptacji możemy rozważać zmianę sposobu posadowienia domu ...
W artykule znajdziesz:
- Wyjaśnienie, jak najwygodniej wykonać wykopy pod fundamenty.
- Omówienie zalet płyt fundamentowych.
- Zestawienie cen materiałów do budowy i izolacji fundamentow.
- Kilka informacji o mniej typowych metodach fundamentowania.
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych