Wielu marzy o domu z drewna. Przytulnym, naturalnym, ekologicznym i niedrogim. Żeby sprawdzić, na ile to marzenie ma szansę się ziścić, warto poznać bliżej technologie budowy domów z drewna, przeanalizować ich wady i zalety oraz ocenić, czy rzeczywiście są tańsze od murowanych.
Drewno, wydawałoby się archaiczny materiał budowlany, wciąż jest na topie. Co więcej, przybywa technologii poprawiających jego parametry i technik wznoszenia z niego domów. Dziś z drewna buduje się szybciej, a domy są lepiej chronione przed ogniem i skutkami wilgoci niż kiedyś. Niestety, powszechne przekonanie, że budownictwo drewniane jest tanie, nie przystaje już do rzeczywistości za sprawą nieustannie rosnących cen surowca. Nie odstrasza to jednak inwestorów, więc polskie firmy budujące z drewna mają pełne ręce roboty, i to nie tylko w Polsce.
1. Drewno to materiał tradycyjny i ekologiczny
Najstarsze pozostałości domów drewnianych archeolodzy odkryli u nas we wsi Osłonki. Ocenia się, że pochodzą z 4300 r. p.n.e. Tradycja budownictwa drewnianego jest więc w naszym kraju głęboko zakorzeniona, a niektóre regiony, jak choćby Podkarpacie lub Podlasie, wręcz z niego słyną.
Choć w międzyczasie pojawiło ...
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych