Najważniejsze z nich jest przyłącze elektryczne - trzeba je doprowadzić do każdej działki, na której ma powstać dom mieszkalny. Dla wodociągowego i kanalizacyjnego można znaleźć rozwiązania alternatywne, często mniej wygodne i/lub droższe, ale skuteczne.Z przyłącza gazowego wielu inwestorów rezygnuje świadomie, wybierając tańsze od gazu albo bardziej ekologiczne źródła energii. Jak załatwić formalności, zorganizować budowę i oszacować koszt niezbędnych przyłączy?
Dostęp do energii elektrycznej i wody oraz możliwość wygodnego odprowadzania ścieków to podstawowe atrybuty działki budowlanej. Konieczne do tego przyłącza zwykle buduje się dopiero po zakupie działki, ale wcześniej można i warto sprawdzić, co nas czeka. Nawet osoba niebędąca właścicielem posesji może złożyć w odpowiednich lokalnych przedsiębiorstwach wnioski o wydanie oświadczeń o możliwości przyłączenia do sieci (elektroenergetycznej, gazowej, wodociągowej czy kanalizacyjnej). Mają one jednak wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią podstawy do rozpoczęcia budowy przyłączy. Do tego konieczne są warunki przyłączenia (określające między innymi termin budowy przyłącza oraz jego szacunkowy koszt), o które można wnioskować dopiero po uzyskaniu dokumentu potwierdzającego prawo do nieruchomości, czyli po formalnym nabyciu działki.
1. Dom całoroczny musi mieć przyłącze elektryczne
Co do tego nikt nie ma chyba wątpliwości. Zasilania energią elektryczną potrzebuje tak wiele rozmaitych urządzeń wykorzystywanych w codziennym życiu ...
W artykule znajdziesz:
- informacje o sposobach zaopatrzenia domu w energię elektryczną, wodę i gaz oraz sposobach zagospodarowania ścieków
- formalności konieczne do budowy przyłączy
- zasady lokalizacji poszczególnych przyłączy
- wskazówki odnośnie do budowy przyłączy
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych