
budowa

Szkoła budowania. Lekcja 9: Ocieplenie i wykończenie ścian zewnętrznych
Izolacja termiczna ścian i materiał do ich wykończenia to dwie strony jednego medalu. Ocieplenie da komfort i oszczędności, fasada zadecyduje o wyglądzie budynku oraz zapewni izolacji ochronę. Elewację możemy otynkować, obłożyć drewnem, zastosować bardziej oryginalny materiał lub połączyć kilka rozwiązań.
Schody zewnętrzne - jak prawidłowo je zbudować?
Wejście do domu to jego wizytówka, która wita wszystkich domowników i gości. Liczą się zarówno drzwi, jak i prowadzące do nich schody. Jak je prawidłowo zbudować, by nie zepsuć efektu?
Wykończenie połaci - płaskie pokrycia w odcieniach szarości
Zgodnie ze współczesnymi trendami dach ma subtelnie dopełniać architektoniczną kompozycję i stanowić stonowany element pejzażu. Na te potrzeby odpowiedzieli producenci różnych materiałów pokryciowych, oferując modele o płaskiej powierzchni w modnych odcieniach szarości. Zobaczmy, co mamy do wyboru.
Dach bez okapu - jak go poprawnie wykonać?
Nowoczesna architektura kojarzy się nam przede wszystkim z oszczędną formą. Domy mają proste kształty, choć czasem są zestawione z kilku brył. Charakterystyczny dla tych kompozycji jest brak okapów i dyskretne odwodnienie.
Technologia budowy - dom z perlitowych bloków
Wielkie białe bloczki przywodzą na myśl beton komórkowy. Tymczasem na naszym rynku zadomowił się nowy budulec, o podobnej barwie, ale innym kształcie i właściwościach. Jedyny, z którego muruje się ściany bez użycia jakiejkolwiek zaprawy.
Szkoła budowania. Lekcja 8: Pokrycia dachowe
Dach to druga po elewacji wizytówka domu, dlatego tak ważny jest staranny i przemyślany wybór pokrycia. Musi być ono ładne i dopasowane do charakteru budynku, ale przede wszystkim dobrze chronić przed czynnikami atmosferycznymi przez długi czas.
Ocieplanie pod ciśnieniem - termiczne izolacje natryskowe
Izolacje wykonywane metodą natrysku dosłownie i w przenośni trafiły pod nasze strzechy. Coraz więcej poddaszy ociepla lub dociepla się pianą poliuretanową. Nie brakuje też firm specjalizujących się w izolacjach z celulozy. Sprawdźmy, skąd zainteresowanie takimi metodami termoizolacji.
Niskoenergetyczny dom z modułów - czy to w ogóle możliwe?
W Europie Zachodniej budownictwo modułowe przeżywa renesans, a w Polsce nadal budzi nieufność i jest mylnie kojarzone z „wielką płytą” czasów PRL-u. Prezentowana realizacja to dowód na to, że przestrzenne prefabrykaty o dobrej jakości wykonania pozwalają w szybkim czasie wybudować dom w wysokim standardzie energetycznym i użytkowym.
Jaki jastrych wybrać na ogrzewanie podłogowe?
Instalacja ogrzewania podłogowego nie wymaga zastosowania kaloryferów, ale musi mieć grzejnik. Jego funkcję pełni podkład podłogowy, przekazujący ciepło do pomieszczenia. Nie każdy się jednak do tego nadaje.
Jak zamawiać i wykonywać stropy filigran?
Filigran to połączenie stropu żelbetowego ze stropem prefabrykowanym. Podstawowe elementy tej konstrukcji są dowożone z fabryki, ale na budowie też jest co z nimi robić. Przedstawiamy zasady wykonywania takich stropów i ich zalety.
Izolacja do smarowania. Masy do uszczelniania fundamentów
Papy podrożały i ich opłacalność przy izolowaniu fundamentów spadła. Jeśli nie musimy robić hydroizolacji typu ciężkiego, wystarczą nam masy lub zaprawy uszczelniające, które z pewnością są łatwiejsze w stosowaniu.
Wybieramy fugi na tarasy i balkony
Dobierając zaprawę do spoinowania okładzin z płyt lub płytek, kierujemy się najczęściej względami estetycznymi. Jednak by osiągnąć zamierzony efekt, trzeba kupić produkt o odpowiednich parametrach, bo w nawierzchni fuga pełni przede wszystkim funkcję techniczną. Zobaczmy, co rekomendują producenci.
Jak odnowić metalowe elementy w domu?
Do wykańczania i wyposażania domów wykorzystujemy wiele elementów metalowych. Z tego materiału chętnie korzystamy również wtedy, gdy budujemy ogrodzenie posesji czy elementy małej architektury. Ich trwałość i dobry wygląd przez lata zależą od odpowiedniego zabezpieczenia ich powierzchni i późniejszej jej konserwacji. Rynek oferuje różnego rodzaju przeznaczone do tego produkty. Jak dobrać odpowiedni do naszych potrzeb i miejsca zastosowania?
Bezpieczna budowa domu
Budowa domu to poważne przedsięwzięcie zarówno pod względem organizacyjnym, jak i finansowym. Dlatego przed jej rozpoczęciem warto wiedzieć, jakie rozwiązania odciążą nasz budżet, ale też usprawnią później przebieg całej inwestycji.
Szkoła budowania. Lekcja 6: Okna, drzwi i bramy
Osadzenie stolarki otworowej zmienia status budowy na stan surowy zamknięty. Decyzja o położeniu, kształcie i wielkości okien, drzwi i bram garażowych zapada podczas przygotowywania projektu. Jednak ich wygląd, sposób otwierania i parametry zazwyczaj dobiera inwestor do własnych gustów i potrzeb.
Rodzaje wzmocnień w ścianach murowanych
Konstrukcje murowe są najpopularniejszą formą budowania domów. Sprzyjają temu łatwy dostęp do materiałów budowlanych, które się do tego wykorzystuje, oraz powszechna znajomość metody tradycyjnego murowania, zakorzeniona w naszej kulturze budowania od stuleci. Ale nawet w domach o najprostszej bryle mury wymagają wzmocnień. Wyjaśniamy, gdzie, z czego i jak się je robi.