Te parterowe mają wielu zwolenników, ale najczęściej budujemy z poddaszem. Są projekty, które występują w dwóch wersjach, więc łatwo je porównać. Zobaczmy na przykładach.
Bardzo często jest tak: stać nas na nieduży dom, chcemy zbudować go tanio – przy takich założeniach wyszukiwarka pokazuje nam budynki parterowe, proste, często z dwuspadowym dachem (o ich zaletach i potencjale pisaliśmy w „Muratorze” 9/2015, w artykule „Kiedy wybudować dom parterowy”).
Wybieramy więc projekt, którego wygląd i układ pomieszczeń najbardziej nam odpowiadają, i zaczynamy się zastanawiać: czy wszystko w nim nam pasuje, co w nim zmienić? A może trochę podnieść dach i wygospodarować niewielką „górkę”? Dodatkowa przestrzeń na pewno się przyda. Pomysł dobudowy poddasza podpowiadają niekiedy lokalne przepisy. Na wielu terenach w warunkach zabudowy przeczytamy bowiem zapis: „dach o kącie nachylenia nie mniej niż…”. A skoro dach trzeba podnieść, to przecież warto to wykorzystać i mieć dodatkowe pomieszczenia na poddaszu.
Trzeba jednak wiedzieć, że taka zmiana projektu nie jest drobną korektą. To zadanie dla ...
W artykule znajdziesz:
- porównanie wersji parterowej i z poddaszem tego samego projektu
- wizualizacje brył
- opis, w jaki sposób zmienia się funkcjonalny plan domu, gdy do parteru dodawane jest piętro
- porównanie kosztów budowy

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych
Koszty Marcin Gościmski