Przed wyborem projektu

Domy różnego wzrostu

Parterowy czy z poddaszem

Andrzej Wawka
Andrzej Wawka

Te parterowe mają wielu zwolenników, ale najczęściej budujemy z poddaszem. Są projekty, które występują w dwóch wersjach, więc łatwo je porównać. Zobaczmy na przykładach.

Bardzo często jest tak: stać nas na nieduży dom, chcemy zbudować go tanio – przy takich założeniach wyszukiwarka pokazuje nam budynki parterowe, proste, często z dwuspadowym dachem (o ich zaletach i potencjale pisaliśmy w „Muratorze” 9/2015, w artykule „Kiedy wybudować dom parterowy”).

Wybieramy więc projekt, którego wygląd i układ pomieszczeń najbardziej nam odpowiadają, i zaczynamy się zastanawiać: czy wszystko w nim nam pasuje, co w nim zmienić? A może trochę podnieść dach i wygospodarować niewielką „górkę”? Dodatkowa przestrzeń na pewno się przyda. Pomysł dobudowy poddasza podpowiadają niekiedy lokalne przepisy. Na wielu terenach w warunkach zabudowy przeczytamy bowiem zapis: „dach o kącie nachylenia nie mniej niż…”. A skoro dach trzeba podnieść, to przecież warto to wykorzystać i mieć dodatkowe pomieszczenia na poddaszu.

Trzeba jednak wiedzieć, że taka zmiana projektu nie jest drobną korektą. To zadanie dla ...

W artykule znajdziesz:

  • porównanie wersji parterowej i z poddaszem tego samego projektu
  • wizualizacje brył
  • opis, w jaki sposób zmienia się funkcjonalny plan domu, gdy do parteru dodawane jest piętro
  • porównanie kosztów budowy
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 12/2016 Tekst Andrzej Wawka
Koszty Marcin Gościmski
warto przeczytać
tematy z okładki
Panele fotowoltaiczne - rodzaje i zasada działania
Panele PV przetwarzają promieniowanie słoneczne w energię elektryczną - tak zwaną zieloną, bo powstającą ze źródła odnawialnego. Można ją wykorzystać...
DOM ENERGOOSZCZĘDNY
Cegły ceramiczne na nietynkowane mury i nawierzchnie
Bogata kolorystyka i wielość formatów sprawiają, że cegła doskonale wpisuje się w każdą architekturę. Poznajmy rodzaje wyrobów i ich parametry,...
CEGLANA ŚCIANA