Wtórna izolacja pionowa

Materiały i metody

Maciej Rokiel
Maciej Rokiel

Zawsze koniecznym elementem renowacji jest odtworzenie izolacji pionowej ścian piwnicy, aż do poziomu posadzki w piwnicy, a najlepiej aż do zewnętrznej krawędzi spodu ław.

Odsłonięcie i zbadanie ścian

Prace w wykopach przy ścianach piwnicy trzeba prowadzić ostrożnie ze względu na niebezpieczeństwo naruszenia fundamentów domu. Zaleca się, by były wykonywane odcinkami i pod nadzorem osoby posiadającej niezbędne uprawnienia. Wykopy powinny być zabezpieczone solidnymi rozporami i deskowaniami oraz zakrywane tymczasowym zadaszeniem. Prace te powinny być wykonywane od maja do września ze względu na warunki potrzebne do osuszenia odsłanianych murów, a nade wszystko, aby uniknąć niebezpieczeństwa przemarzania gruntu pod odsłoniętymi ławami i osuwania się mokrych lub rozmarzających ścian wykopu. Wykonywanie izolacji ścian piwnicznych w zabezpieczonym wykopie zaczyna się od starannego zbadania i oczyszczenia podłoża, odsłonięcia wszystkich spoin i spękań muru oraz usunięcia wykruszonych uszczelnień przejść instalacji przez ściany. Zwykle trzeba rozebrać albo zdemontować przyległe do ścian fundamentowych elementy niezwiązane konstrukcyjnie z domem, takie jak murki czy schodki, studzienki okien piwnicznych itp. Bez ich odsunięcia nie da się trwale uszczelnić ukrytych pod nimi powierzchni ścian fundamentowych.

W większości przypadków odkopanie ścian piwnicy lub ścian fundamentowych od zewnątrz jest niezbędne

fot. Paweł Detko
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Ochrona budynków przed wilgocią Tekst Maciej Rokiel
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU