Komin – jak go podwyższyć lub dobudować?
Z nowym poddaszem
Jedną z konsekwencji nadbudowania poddasza i podniesienia dachu albo zmiany jego nachylenia jest konieczność wydłużenia przewodów kominowych tak, by w nowej sytuacji nic nie zakłócało ich działania.
Komin wystaje zwykle kilkadziesiąt centymetrów ponad połać dachu, więc kiedy rozbiera się dach, należy także zdemontować tę część komina. Potem trzeba go wydłużyć, aby w wyższym domu bez zakłóceń pełnił swoją funkcję.
Przeróbki komina nie da się raczej uniknąć, ponieważ zwykle jest za krótki nawet wtedy, gdy stoi z dala od kalenicy, przy ścianie zewnętrznej, w miejscu, gdzie wysokość budynku zmienia się najmniej – tylko o wielkość ścianki kolankowej (czasem jedynie 30-40 cm).
Należy wydłużyć istniejące przewody wentylacyjne obsługujące pomieszczenia znajdujące się na kondygnacjach poniżej oraz spalinowe i dymowe odprowadzające produkty spalania z zainstalowanych tam urządzeń grzewczych. Dodatkowo trzeba także wybudować (zamontować) osobne przewody wentylacyjne w łazience, kuchni, toaletach i pomieszczeniach bez okien (schowkach, garderobach) oraz w pokojach (zgodnie z przepisami są wymagane w pomieszczeniach na górnej kondygnacji mieszkań dwupoziomowych), a w razie potrzeby także przewody ...
W artykule znajdziesz:
- informacje o tym, jak podczas nadbudowywania poddasza podwyższyć za niski komin albo dobudować nowy.
Dowiesz się jakie powinien mieć wymiary w zależności od przeznaczenia, jak należy go poprowadzić, zaizolować i jak zakończyć nad dachem.
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych