Od wymiany zbyt zimnych okien zaczyna się termomodernizacja domu. Bo mimo że dom będzie porządnie docieplony, to przez nie może uciekać sporo ciepła. Jak powinna być zaplanowana i przeprowadzona wymiana stolarki okiennej?
Okna to z reguły najzimniejsze miejsca w ścianie, czyli takie, przez które ucieka najwięcej ciepła – nawet do 25%. Dlatego są jednym z elementów kompleksowej termomodernizacji domów. Stare okna, prócz tego, że nie wyglądają dobrze, nie spełniają swoich głównych funkcji. W budynkach wznoszonych przed 1990 r. standardem był montaż, który nie uwzględniał oszczędności energii. Okna osadzano często bez izolacji cieplnej wokół ościeżnic lub też nie była to izolacja wystarczająco efektywna. Dodatkowo stare i wyeksploatowane okna są nie tylko nieszczelne, ale też niekomfortowe w obsłudze.
Innym argumentem skłaniającym do wymiany okien na nowe jest powiększenie powierzchni przeszklenia, aby wpuścić do wnętrz więcej światła naturalnego i wykorzystać promienie słoneczne do ich dogrzania podczas chłodnych miesięcy. Często więc inwestorzy postanawiają zastąpić okna o tradycyjnych wymiarach wielkimi oknami tarasowymi, otwierającymi pomieszczenia na ogród. Termomodernizacja to także okazja do zastanowienia się ...

Kompleksowa termomodernizacja powinna uwzględniać wymianę starych okien. To też dobra okazja do zmiany ich wielkości. Dzięki temu wnętrza będą dobrze doświetlone, a elewacja zyska nowoczesny charakter
fot. Piotr Mastalerz, projekt przebudowy domu: Aleksandra Grundszok-Duda, Monika Heda, ARCHITEKCI KP GrundszokDudaHedaW artykule znajdziesz:
- wymienione rodzaje okien i ich podstawowe parametry
- zasady montażu nowych okien, nawet tych w rozmiarze XXL
- informacje o montażu okien poza ścianą
- zdjęcia poszczególnych etapów prac z opisami

Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych