Adaptacja poddasza nieużytkowego lub urządzenie w mieszkalnej części domu lokalu usługowego oznacza zmianę sposobu użytkowania części obiektu budowlanego. Wyjaśniamy, gdzie i jak załatwić niezbędne formalności.
Zgodnie z art. 71 ust. 1 Prawa budowlanego zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części polega na:
- podjęciu bądź zaniechaniu w obiekcie budowlanym lub jego części działalności zmieniającej warunki: bezpieczeństwa pożarowego, powodziowego, pracy, zdrowotne, higieniczno-sanitarne, ochrony środowiska bądź wielkość lub układ obciążeń, albo
- podjęciu w obiekcie budowlanym lub jego części działalności zaliczanej do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko.
Zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części wymagazgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej - nawet wtedy gdy nie wiąże się to z wykonywaniem jakichkolwiek robót budowlanych. Zgłoszenie należy złożyć przed dokonaniem zmian. Gdybyśmy zmienili sposób użytkowania, zanim urząd oceni nasze zgłoszenie, zostałoby to uznane za samowolę budowlaną i musielibyśmy przeprowadzić czasochłonny i skomplikowany proces legalizacji samowoli w nadzorze budowlanym.
Zgłoszenia dokonuje osoba lub inny podmiot, który ma prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, na przykład ...
W artykule znajdziesz:
- kiedy trzeba zgłosić zmianę sposobu użytkowania budynku
- jak sporządzić zgłoszenie zmiany sposobu użytkowania
- jakie dokumenty są do tego potrzebne
- kiedy urząd może odmówić zgody na zgłoszoną zmianę
- jakie są konsekwencje samowolnej zmiany sposobu uzytkowania
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych