Formalności przed budową domu
Jak uzyskać pozwolenie albo dokonać zgłoszenia
Inwestor może wystąpić o pozwolenie na budowę domu albo zgłosić jego budowę. Nie zawsze jednak ma wybór. Zależy to od wielkości domu i jego usytuowania na działce budowlanej.
Procedura zgłoszenia jest znacznie krótsza niż postępowanie prowadzące do wydania pozwolenia na budowę. Można ją jednak wybrać tylko wtedy, gdy obszar oddziaływania obiektu nie wykracza poza teren inwestycji (czyli planowany budynek będzie odpowiednio oddalony od granic działki). Nie zawiadamia się wówczas właścicieli sąsiednich posesji o tym, że za ich ogrodzeniem będzie budowany dom, bo nie wpłynie to na możliwość zabudowania ich nieruchomości.
Mimo to w pierwszej połowie 2021 r. – według raportu Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego – wydano 61 770 pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych i przyjęto zaledwie 1450zgłoszeń takiej budowy. Inwestorzy prawdopodobnie obawiają się ryzyka, z jakim związane jest prowadzenie inwestycji na podstawie zgłoszenia.
Po pierwsze, urząd może się nie zgodzić z oceną obszaru oddziaływania obiektu dokonaną przez projektanta i zobowiązać inwestora, który zgłosił budowę, do uzyskania pozwolenia. Spowodowałoby to opóźnienie planowanego ...
W artykule znajdziesz:
- jak wygląda zgłaszanie budowy domu
- co we wniosku o pozwolenie na budowę
- co przygotować oprócz projektu
- specjalna procedura dla domów do 70 m 2
- jak załatwić sprawę online
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych