Zwrot VAT za materiały na dom

Dla kogo? Jakie kwoty?

Agnieszka Witulska
Agnieszka Witulska

Koszt budowy domu można obniżyć nawet o 30 tys. zł. Prawo do zwrotu VAT mają obecnie młodzi inwestorzy, którzy budują dla siebie mały dom. Podpowiadamy, jak wybrać projekt domu, żeby spełnił warunki zwrotu, a jednocześnie zaspokoił potrzeby rodziny.

Zasady zwrotu części podatku zawartego w cenie materiałów budowlanych nabytych na potrzeby budowy własnego domu zostały określone w ustawie o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. Zwrot VAT jest bowiem częścią programu Mieszkanie dla Młodych (MdM), który jest głównie znany z dofinansowania wkładu własnego wymaganego przy zaciąganiu kredytu na kupno mieszkania lub domu. Co ważne, program dotyczy lat 2014-2018. Jeśli ktoś buduje w tym czasie, powinien sprawdzić, czy ma szansę z niego skorzystać.

Na razie nie wiadomo, jakie programy wsparcia indywidualnego budownictwa mieszkaniowego będą funkcjonowały po jego wygaśnięciu.

Zwrot VAT za materiały na dom

rys. Tomasz Wawer

W artykule znajdziesz:

  • sposób obliczenia należnego zwrotu VAT
  • wyjaśnienie, komu ten zwrot podatku przysługuje
  • listę materiałów budowlanych objętych systemem zwrotu VAT
  • instrukcję "krok po kroku", jak złożyć wniosek o zwrot
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 8/2016 Tekst Agnieszka Witulska
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU