Na stronie e-licytacje można obejrzeć zdjęcia i przeczytać opis wystawionych na przetarg mieszkań, domów, budynków gospodarczych, działek budowlanych i rolnych. Udział w przetargu nie wymaga uciążliwych wyjazdów. Ponadto aukcja trwa tydzień.
Przepisy o licytacji elektronicznej weszły w życie 19 września 2021 r. (znajdziemy je wnowym Rozdziale 6a dodanym do Działu VI Kodeksu postępowania cywilnego). Przez długi czas trwało jednak dostosowywanie systemu informatycznego do potrzeb licytacji nieruchomości. Dotychczas w tym trybie można było przeprowadzać jedynie licytację ruchomości. Obecnie licytacje elektroniczne nieruchomości są obsługiwane przez platformę e-licytacje utworzoną i utrzymywaną przez Krajową Radę Komorniczą.
W uzasadnieniu projektu ustawy wprowadzającej elektroniczny tryb licytacji wskazano na nowoczesność takiego rozwiązania, wygodę w stosowaniu, ochronę dłużnika i ograniczenie tak zwanej zmowy licytacyjnej. Ponadto umożliwia ono wzięcie udziału w licytacjach szerszemu gronu osób zainteresowanych, ale zamieszkałych w znacznej odległości od kancelarii komornika lub sądu, przed którym odbywałaby się licytacja „zwykła”. Licytacja w trybie elektronicznym jest również korzystna w przypadku nieruchomości o mniejszym potencjale ekonomicznym, trudnych do sprzedaży. Zwiększenie grona oferentów może prowadzić do ...
W artykule znajdziesz:
- kto decyduje, jaką formę będzie mieć licytacja nieruchomości: elektroniczną czy zwykłą
- gdzie można sprawdzić, jakie nieruchomości będą licytowane
- jak załozyć konto w systemie licytacji elektronicznych
- jakie są warunki udziału w licytacji elektronicznej
- jak przebiega licytacja i ile czasu trwa
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych