Komentarze do nowelizacji ustawy Prawo budowlane
Więcej zwolnień z pozwolenia na budowę
(zmieniony art. 29 Prawa budowlanego)
Wszystkich planujących budowę domu powinna ucieszyć wiadomość, że już w lipcu nie będzie wymagane pozwolenie na budowę wolno stojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane.
Zwolnienie nie obejmuje budynków bliźniaczych i szeregowych, gdyż te – z powodu usytuowania przy granicy – zawsze będą swoim obszarem oddziaływania wykraczały poza teren działki objętej zamierzeniem inwestycyjnym.
Również budynki wolno stojące, ale usytuowane w odległości mniejszej niż 3 m od granicy działki sąsiedniej, będą oddziaływały na tę działkę, a zatem inwestor w takiej sytuacji nadal będzie się musiał starać o pozwolenie na budowę.
Z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę została zwolniona także przebudowa budynków mieszkalnych jednorodzinnych (tu już bez ograniczenia do wolno stojących) – pod warunkiem że nie prowadzi ...
W artykule znajdziesz:
- wyliczenie obiektów budowlanych, które nie wymagają pozwolenia na budowę, które należy zgłosić, oraz tych, które są zwolnione z formalności urzędowych
- dokładne omówienie procedury tak zwanego zgłoszenia z projektem (na przykład domu jednorodzinnego)
- wyjaśnienie różnych pojęć używanych w przepisach Prawa budowlanego, w tym obszaru oddziaływania obiektu
- nowe stawki opłat za legalizację samowoli budowlanych
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych