Ile mieszkań w domu jednorodzinnym

Nowe regulacje

Agnieszka Witulska
Agnieszka Witulska

Czy da się tak podzielić dom, żeby każdy ze współwłaścicieli miał własne niezależne mieszkanie? Jakich formalności to wymaga?

W domu jednorodzinnym można wyodrębnić własność co najwyżej dwóch lokali mieszkalnych. Taki przepis obowiązuje od 11 września 2017 r., czyli wejścia w życie ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Jego celem jest likwidacja praktyk niektórych deweloperów, którzy budowali duże domy jednorodzinne (tak wskazywały ich projekty), a w trakcie budowy wprowadzali zmiany i po jej zakończeniu wyodrębniali w nich po kilka, a nawet kilkanaście mieszkań na sprzedaż. W ten sposób na terenach przeznaczonych pod budownictwo jednorodzinne powstawały budynki wielorodzinne. Teraz jest to już niemożliwe.

Zmiana przepisów dotyka również indywidualnych właścicieli domów, którzy chcieliby wydzielić w użytkowanym od lat domu osobne mieszkania dla dorastających dzieci bądź rozwodzących się małżonków. Zdarza się też, że z czasem dom staje się za duży i właściciele chcą wydzielone mieszkanie sprzedać albo domem chce się podzielić kilku spadkobierców.

Ile mieszkań w domu jednorodzinnym
rys. Tomasz Wawer

W artykule znajdziesz:

  • wyjaśnienie, po co i jak wyodrębnia się własność lokali.

Dowiesz się też, że są dwa sposoby takiego wyodrębnienia - notarialny i sądowy.

zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 12/2017 Tekst Agnieszka Witulska
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU