Murator pomaga

Decyzja o warunkach zabudowy

Agnieszka Witulska
Agnieszka Witulska

Czy jest potrzebna przy zgłoszeniu budowy?

Jeśli zgłaszamy budowę domu jednorodzinnego, to w razie braku planu miejscowego do zgłoszenia obowiązkowo dołączamy decyzję o warunkach zabudowy. Przy zgłaszaniu nieskomplikowanych obiektów budowlanych (na przykład altany lub garażu) decyzja ta nie jest potrzebna, a starosta powiatowy nie może jej żądać. Potwierdza to pismo Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego zamieszczone na jego stronie internetowej (gunb.gov.pl) w związku z pojawiającymi się wątpliwościami w tym zakresie. Poniżej wskazujemy, które przepisy mają tu zastosowanie.

W artykule znajdziesz:

  • wyjaśnienie pojęcia dobrego sąsiedztwa, które ma zasadnicze znaczenie, gdy chcemy uzyskać warunki zabudowy dla działki.

Dowiesz się też, jak złożyć wniosek o wydanie warunków zabudowy i czy jest to konieczne, jeśli zgłaszasz budowę obiektu, który nie wymaga pozwolenia.

zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 10/2016 Tekst Agnieszka Witulska
warto przeczytać
tematy z okładki
Na jasnym i ciepłym poddaszu
Laureatami konkursu „Czyste powietrze z Muratorem” w kategorii „Poddasze” zostali właściciele domu w Popławach. Relacjonujemy przebieg prac związanych z realizacją...
OCIEPLENIE PODDASZA
Domy solarne
Czy dom może być ogrzewany wyłącznie energią słoneczną? Czy można zrezygnować z energii pochodzącej z paliw kopalnych bądź z energii...
OGRZEWANIE DOMU