Czy i jak ogrzewać piwnicę?
Adaptacja piwnicy
Piwnica nie musi być ogrzewana i zwykle nie jest. Jednak kiedy chce się tam urządzić pracownię, pokój rekreacyjny czy kino domowe, bez ogrzewania raczej się nie obejdzie.
Zagospodarowanie piwnicy, która dotychczas nie była wykorzystywana, albo zmiana jej przeznaczenia często wymuszają zainstalowanie w niej ogrzewania. Nie zawsze musi to być centralne ogrzewanie, nie zawsze takie, które działa przez cały sezon grzewczy. Wszystko zależy od funkcji i sposobu użytkowania zaaranżowanych w niej pomieszczeń.
Ze wspólnej instalacji grzewczej
W domu z piwnicą zazwyczaj jedno z jej pomieszczeń jest kotłownią. Gdy zainstalowane w niej źródło ciepła ma wystarczający zapas mocy, by ogrzewać dodatkową przestrzeń (powinien to ocenić instalator), warto rozważyć rozbudowę wodnej instalacji centralnego ogrzewania i wykorzystać ją do ogrzewania zaadaptowanych pomieszczeń. Trzeba przy tym koniecznie sprawdzić, czy pompa obiegowa zainstalowana w układzie wystarczy do pokonania zwiększonych oporów przepływu w rozbudowanej instalacji, i w razie potrzeby wymienić ją na większą.
W artykule znajdziesz:
- wskazówki, jak przerobić istniejacą w domu instalację grzewczą, aby ogrzewać nią także piwnicę;
- informacje o tym, jak ogrzewać piwnicę niezależnie od reszty domu;
- porady jak wykorzystać do ogrzewania grzejniki elektryczne, a jak kominek lub wolno stojący piec kominkowy
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych