Pogłębianie piwnicy
Adaptacja piwnicy
Jeżeli piwnica, którą chcemy przeznaczyć na cele użytkowe, jest za niska, to zanim przystąpimy do dalszych prac adaptacyjnych, można ją pogłębić.
Trzeba jednak sprawdzić opłacalność tego przedsięwzięcia, bo w niektórych warunkach bywa ono kosztowne. Będzie tak, jeśli zajdzie konieczność zejścia poniżej poziomu wód gruntowych.
Prace przy pogłębianiu zawsze należy prowadzić w warunkach suchych i na czas budowy pozbyć się wody z wykopu. Można ją odpompowywać lub budować wzdłuż ścian wykopu szczelne ścianki nieprzepuszczające napierającej wody. Dodatkowo nowa podłoga oraz ściany fundamentowe piwnicy wymagają w takich warunkach zastosowania ciężkiej, kosztownej izolacji przeciwwodnej lub płyty z betonu wodoszczelnego. Zazwyczaj bez problemu można skuć warstwy podłogowe i wybrać grunt do poziomu góry ław fundamentowych. Jeżeli jednak posadzka znajduje się kilkanaście centymetrów nad ławą, to tylko nieznacznie zwiększymy w ten sposób wysokość pomieszczenia (zakładając, że ocieplimy podłogę na gruncie) lub nie zwiększymy jej wcale. Z pewnymi ograniczeniami i z zachowaniem środków ostrożności taką piwnicę da się pogłębić do poziomu spodu ...
W artykule znajdziesz:
- informacje, jakie są możliwości pogłębiania piwnicy
- opis, jak przebiegają takie prace
- praktyczne porady inżyniera budowlanego, dotyczące pogłebiania
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych