W dole dachu
Sekrety wykonania okapu dachowego
Po zakończeniu budowy skutki niektórych błędów są dokuczliwe i kosztowne, ale przede wszystkim trudne do definitywnego wyeliminowania. Celem tego cyklu jest ostrzeżenie przed nimi i pokazanie, jak budować raz a dobrze.
Od okapu zaczyna się wykańczanie dachu. Wzdłuż niego montuje się obróbki blacharskie, elementy wentylacyjne i osłaniające przed szkodnikami mogącymi szukać lokum pod pokryciem.
Jeśli dekarze popełnią błędy przy wykańczaniu okapu lub dopuszczą się niestaranności, skutki będą bardzo niebezpieczne i zagrożą trwałości oraz funkcjonalności dachu. Odstępstwa od zasad mogą skończyć się tym, że powietrze nie będzie miało dostępu do przestrzeni wentylacyjnych pod pokryciem lub sztywnym poszyciem, przez co dojdzie do zawilgocenia materiału ocieplającego dach oraz jego drewnianej konstrukcji. O złym wykonaniu okapu świadczy też woda deszczowa nietrafiająca do rynien, tylko zaciekająca pod pokrycie lub więźbę.
Długość i kształt okapu to jedyne, co wynika z projektu. Wybór metody jego wykończenia spoczywa zatem na dekarzach. Ta zależy natomiast od tego, czym dach będzie kryty, czy na krokwiach znajdzie się sztywne deskowanie, czy tylko membrana dachowa, oraz od tego ...
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych