O zabezpieczeniu przeciwsłonecznym warto pomyśleć już na etapie projektowania domu. Na szczęście są rozwiązania, które można zastosować w dowolnym momencie – nie dewastując ani ogrodu, ani otoczenia domu.
Taras warto częściowo zadaszyć i osłonić od najbardziej nasłonecznionych stron świata (zwłaszcza południowo-zachodniej), by ochronić przed nagrzaniem nie tylko sam taras, ale i wnętrze domu. Może to być podcień, przedłużony okap dachu, osobne zadaszenie albo ażurowa konstrukcja w formie pergoli. Zaprojektowane razem z budynkiem (najlepiej przez tego samego projektanta) i włączone w bryłę domu będą spójne architektonicznie i funkcjonalnie.
Dobrą osłoną przed słońcem są rośliny – najlepiej liściaste, ponieważ latem chronią przed przegrzaniem, a gdy zrzucą liście nie będą zimą blokowały dostępu cennych promieni słonecznych. Mogą to być pnącza na podporach, drzewa oraz krzewy o szerokich koronach posadzone w pobliżu tarasu.

Zależnie od rodzaju zadaszenia i osłon bocznych pergole mogą pełnić różne funkcje. Konstrukcje przyścienne osłonią taras, zwiększając jego przestrzeń użytkową. Wolno stojące z powodzeniem zastąpią altanę lub kuchnię ogrodową
fot. NESLINGW artykule znajdziesz:
- jak zacieniać taras
- żagle, parasole,
- markizy, pergole
- jakie tkaniny najlepsze

Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych