Metamorfoza drewnianej balustrady
Gdy farba się łuszczy, a w drewnie pojawiają się szpary i pierwsze ślady murszenia, nie powinniśmy zwlekać z remontem. Na przykładzie starej, drewnianej balustrady tarasu opowiemy, jak krok po kroku przeprowadzić takie prace, jakich narzędzi i materiałów użyć, na co zwracać szczególną uwagę.
Tylko niektóre gatunki drewna, dodajmy – bardzo drogie, można wystawić na działanie słońca, deszczu i mrozu bez obawy, że stracą wiele ze swojego wyglądu i nośności. Dlatego drewniane schody, balustrady, podłogi wykańczamy różnymi środkami, które nie dość, że podkreślają ich piękny wygląd, to działają jak impregnaty. Takie zabezpieczenie jest szczególnie ważne w przypadku drewnianych elementów montowanych na zewnątrz. Dzięki polakierowaniu lub zabezpieczeniu lazurą tudzież impregnatem dekoracyjno-ochronnym zmniejsza się ich nasiąkliwość, kolor zachowuje trwałość, brud nie wnika w głąb i łatwiej je wyczyścić. Tak jak kremy z filtrem powstrzymują one działanie promieni UV, które powodują przebarwienia i erozję włókien drzewnych. Biocydy obecne niekiedy w składzie tych preparatów mówią stop pleśniom, grzybom domowym i glonom, które chętnie porastają drewno.
Niestety nie ma zabezpieczeń bezterminowych, więc nawet najlepiej wykończone elementy drewniane po pewnym czasie kwalifikują się do renowacji. W ...
W artykule znajdziesz:
- Instrukcję, jak odnowić drewno
- Wyjaśnienie, jakie materiały do wykańczania drewna wybrać
- Podpowiedź, jak poradzić sobie z drewnem butwiejącym
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych
Zdjęcia Magdalena Murat