Koszty
Sztywne poszycie czy folia na krokwiach?
Dla wielu inwestorów argumentem decydującym o wyborze rodzaju wstępnego krycia będzie zapewne jego koszt. Sprawdziliśmy więc ceny poszczególnych materiałów i przygotowaliśmy kalkulację wykonania wstępnego krycia jedną i drugą metodą.
Na przykładzie jednego domu postanowiliśmy porównać, ile kosztuje izolacja na sztywnym poszyciu, a ile membrana wysokoparoprzepuszczalna na krokwiach. Jako model do wyceny wybraliśmy projekt domu o powierzchni połaci dachowych równej 260 m2. Dach ma być pokryty dachówką. Wycena obejmuje wyłącznie koszt wstępnego krycia: materiały i robociznę. Do porównania przyjęliśmy popularne rozwiązania – poszycie z desek kryte papą podkładową oraz poszycie z płyt OSB kryte papą termozgrzewalną. To drugie rozwiązanie zaproponują dekarze przerywający prace na dach do kolejnego sezonu budowlanego lub na dłużej. Trzeci wariant to membrana na deskowaniu. Decydują się na niego inwestorzy, którzy chcą połączyć zalety obu metod wstępnego krycia.
Sprawdzając, ile kosztuje wstępne krycie folią na krokwiach, wyceniamy trzy warianty z użyciem różnych membran – popularnej standardowej, droższej membrany o doskonałych parametrach, membrany metalizowanej, poprawiającej izolacyjność termiczną połaci.
W artykule znajdziesz:
- porównanie kosztów wstępnego krycia dla jednego dachu, z uwzględnieniem różnych technologii i materiałów
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych