17 pytań o koszty budowy domu

Agnieszka Witulska
Agnieszka Witulska
Ewa Trusewicz
Ewa Trusewicz
Piotr Laskowski
Piotr Laskowski

Jeśli planuje się budowę, ważne jest określenie jej budżetu. Co trzeba wiedzieć, aby nie wpaść w pułapkę finansową?

1. Czego dowiemy się o kosztach budowy z projektu?

W samym projekcie nie znajdziemy informacji o kosztach budowy, ale podają je zazwyczaj biura sprzedające projekty gotowe. Na przykład na stronie internetowej projekty.muratordom.pl przy każdym projekcie znajdziemy orientacyjne koszty budowy netto do stanu surowego zamkniętego, obliczone na podstawie średnich cen rynkowych. To pozwala porównać różne projekty. Jeżeli dwa domy o podobnych powierzchniach różnią się istotnie pod względem kosztów budowy, może to wynikać z geometrii bryły i dachu (im bardziej skomplikowane, tym droższe) lub z zastosowanych materiałów (na przykład różnych pokryć dachowych). Trzeba też zwrócić uwagę na informację, z jakiego okresu pochodzą podane koszty, bo średnie ceny rynkowe się zmieniają.

Znając orientacyjny koszt stanu surowego, można oszacować koszty pozostałych etapów budowy na podstawie wskaźników, czyli zakresów cenowych w odniesieniu do 1 m2 powierzchni netto (czyli powierzchni liczonej po podłodze). Jednak rozpiętość tych cen jest bardzo duża. Największe różnice dotyczą kosztów wykończenia domu. W zależności od standardu może to być 750 lub 1500 zł/m2, przy czym górną granicę łatwo przekroczyć.

Orientacyjne koszty budowy podawane przy projektach gotowych nie uwzględniają wielu niezbędnych wydatków, na przykład adaptacji projektu, wykonania przyłączy zewnętrznych, wynagrodzenia kierownika budowy lub inspektora nadzoru inwestorskiego. Te mogą się złożyć nawet na dodatkowe 100 tys. zł.

To, czy można oszacować koszt budowy na podstawie projektu, zależy od tego, na ile szczegółowo jest opracowany. Projekt w standardzie wykonawczym (zawierający na przykład zestawienie stolarki, rzut więźby, opracowania branżowe, detale) może stanowić podstawę do wyceny materiałów w składzie budowlanym lub samodzielnego oszacowania kosztów choćby na podstawie cenników, które są zamieszczone w Internecie.

Na początku 2018 roku szacunkowy koszt budowy 1 m2 domu (wliczając w to niezbędne prace na działce) to blisko 3,5 tys. zł netto. Przy takiej kwocie na wybudowanie i wykończenie domu o powierzchni 150 m2 trzeba mieć około 500 tys. zł. Jednak można skutecznie ograniczyć koszty, budując oszczędnie. Jednym ze sposobów na to jest rozsądny wybór projektu. (et)

W artykule znajdziesz:

informacje, które przydadzą się każdemu, kto planuje budowę domu. Omawiamy między innymi:

  • co jest droższe: poddasze czy piętro
  • jaką część kosztów stanowi stan surowy
  • jak technologia wpływa na koszty budowy
  • ile kosztują okna do domu
  • ile trzeba zapłacić dekarzowi
  • jakie są koszty wykończenia elewacji
  • jakie rozwiązania instalacyjne się opłacają i co wypada najtaniej

Ilustrujemy to kosztami zaczerpniętymi z kosztorysów przygotowanych dla wybranych domów z kolekcji projektów gotowych MURATORA.

zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 2/2018 Tekst Piotr Laskowski, Ewa Trusewicz, Agnieszka Witulska
Konsultacja Marcin Gościmski, specjalista ds. wycen i kosztorysów Murator Projekty
warto przeczytać
tematy z okładki
Bezpieczna wentylacja w czasie epidemii i po niej
Do wszystkich miejsc, w których przebywają ludzie, trzeba dostarczać świeże powietrze, przynajmniej do oddychania. Dlatego systemy wentylacji mamy dzisiaj wszędzie...
REKUPERATOR