Ważne wybory

Izolacje

Fundamenty tradycyjne czy płyta fundamentowa?

Radosław Murat
Radosław Murat

Dom musi być szczelnie odgrodzony od gruntu. Odpowiednia hydroizolacja ma go ochronić przed wodą i wilgocią, a termoizolacja przed stratami ciepła. Zobaczmy, jak izoluje się ławy oraz ściany fundamentowe, a jak płytę.

Jeśli podziemnym częściom budynku brakuje hydroizolacji, to z gruntu do ścian przenika woda, która powoduje ich stałe zawilgocenie. Izolację taką można pominąć jedynie wtedy, gdy fundamenty robimy z betonu wodoszczelnego. Termoizolacja ma z kolei utrudnić ucieczkę ciepła z wnętrza ogrzewanego budynku do gruntu. Wykonujemy ją po to, aby uniknąć niepotrzebnych strat energii.

Jak się izoluje fundamenty tradycyjne

Hydroizolacja. Aby zabezpieczyć fundamenty przed wilgocią i wodą gruntową, trzeba wykonać izolację poziomą oraz pionową. Pozioma jest potrzebna na styku ścian fundamentowych z ławami fundamentowymi i ze ścianami parteru. Jeśli podłoga na gruncie lub strop piwnicy znajdują się poniżej, dodatkowo izolację układa się 30 cm nad poziomem terenu, czyli w miejscu, w którym zakończy się izolacja pionowa.

W artykule znajdziesz:

  • rysunki wyjaśniejące, jak powinna być mocowana hydroizolacja i termoizolacja do ścian fundamentowych
  • prezentacja trzech podstawowych rodzajów hydroizolacji fundamentów
  • zestawienie materiałów do izolacji cieplnej fundamentów
  • zestawienie materiałów do hydroizolacji fundamentów
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 3/2015 Tekst Radosław Murat
warto przeczytać
tematy z okładki
Bezpieczna wentylacja w czasie epidemii i po niej
Do wszystkich miejsc, w których przebywają ludzie, trzeba dostarczać świeże powietrze, przynajmniej do oddychania. Dlatego systemy wentylacji mamy dzisiaj wszędzie...
REKUPERATOR