Ważne wybory

Konstrukcja

Fundamenty tradycyjne czy płyta fundamentowa?

Radosław Murat
Radosław Murat

Płyta czy fundamenty? Sprawdźmy, kto może nam pomóc w tym trudnym wyborze. Oceńmy, który sposób posadowienia jest prostszy i szybszy.

Rodzaj fundamentów dobiera się do ciężaru obiektu i stanu gruntu, na którym ma być wzniesiony dom. Najlepiej więc, gdyby ich projekt poprzedzała ekspertyza geotechniczna. Gotowe projekty domów są sporządzane z myślą o standardowych warunkach lokalizacji. Proponowane w nich metody posadowienia domu są odpowiednie dla gruntów o dobrej nośności i niskim poziomie wód gruntowych. Adaptacja do miejscowych warunków jest więc konieczna. To niezbędny element projektu budowlanego. Może oznaczać potrzebę przeprojektowania fundamentów. W przypadku niektórych terenów wykonanie badania gruntu jest wymagane w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania lub w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

To, na jakiej głębokości znajdzie się najniższa część fundamentów, zależy głównie od dwóch czynników:

  • głębokości przemarzania gruntu – czyli głębokości, na której zimą zamarzają cząsteczki wody. Podczas zamarzania woda zwiększa swoją objętość. W rezultacie wszystko, co jest oparte na takim gruncie, zostaje wysadzane w górę. Fundament tradycyjny posadowiony na poziomie przemarzania lub powyżej mógłby więc ulec zniszczeniu. W Polsce poziom przemarzania znajduje się na głębokości 0,8-1,4 m. Jeśli grunty na działce nie są wysadzinowe (piaski), to dom można posadowić płycej, jednak co najmniej na głębokości 0,5-1 m;

W artykule znajdziesz:

  • poradę eksperta dotyczącą doboru sposobu fundamentowania pod kątem typu i stanu gruntu na działce
  • opis materiałów, z których można budować ściany fundamentowe
  • wypowiedź konstruktora o konieczności formalnego odbioru zakończonych prac fundamentowych
  • zdjęcia pokazujące etapy budowy płyty fundamentowej
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 3/2015 Tekst Radosław Murat
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU