Z antresolą w roli głównej
Dzięki niej domowa przestrzeń zyskuje nowy wymiar – przez zatarcie granicy między dolną a górną kondygnacją dodatkowe metry antresoli wymykają się prostej arytmetyce. Dodanie ich do powierzchni niewiele mówi, bo one ją optycznie mnożą.
Antresola może oczywiście mieć duże znaczenie praktyczne, ale w wielu projektach i dla wielu osób ważniejsze będzie to estetyczne – jej zdolność do wyginania i rozciągania domowej przestrzeni. To właśnie dzięki antresoli wnętrze domu staje się oryginalne, plastyczne i wielowymiarowe, a życie rodzinne nie zostaje konwencjonalnie rozdzielone między dwie kondygnacje.
Pokazane przez nas przykłady projektów dużych i bardzo małych domów dowodzą, że antresola potrafi być uniwersalna - doskonale sprawdzi się w wersji zarówno minimum, jak i maksimum.
Jednak decydując się na nią, trzeba brać pod uwagę przezwyciężanie pewnych trudności. Na przykład wybierając projekt z antresolą, dobrze jest dostosować do niego sposób ogrzewania. Najkorzystniejsze będzie podłogowe, które zminimalizuje niedogodności związane z ucieczką ciepła w wysokim pomieszczeniu do góry pod strop lub połacie dachu.
Kolejnym utrudnieniem może być konieczność dostrojenia wnętrza do specyficznej akustyki. Można to zrobić w sposób prosty - otwierając antresolę na tę część dolnej kondygnacji, która ma być z założenia „cicha” - lub inny – decydując się na drzwi o podwyższonej izolacyjności akustycznej do prywatnych pomieszczeń górnej kondygnacji.
Warto się zdecydować na przezwyciężanie takich przeszkód na drodze do komfortu, bo wnętrze z antresolą gwarantuje nam wyjątkową perspektywę i pozwala patrzeć z dystansem na to, co jest na parterze.
Na rzutach w projektach z Kolekcji Muratora dwoma kolorami zaznaczyliśmy antresole (czerwonym) i powierzchnie, na które się otwierają (różowym).
1. Z widokiem po horyzont
Jest bardzo reprezentacyjnie. Przezroczyste balustrady łączą otwarte przestrzenie poddasza z salonem o powierzchni 36,4 m2. Przez taką rozciągniętą dwukondygnacyjność poprawione zostają proporcje dużego pomieszczenia. Przestronna antresola 17,5 m2 (powierzchni netto) pod skośnymi połaciami jest dodatkowo powiększona przez korytarz, przejmujący częściowo jej funkcje, oraz schody. Ten projekt doskonale pokazuje, jak plastyczna może być przestrzeń z antresolą i jak interesujące efekty można dzięki niej uzyskać. Nie tylko przez przenikanie się dolnej i górnej kondygnacji, ale także przez stopniowanie kameralności i reprezentacyjności strefy dziennej. W tym projekcie to właśnie antresola wyznacza funkcjonalne części strefy dziennej. Poza tym kameralnie niskie kuchnia i hol przez kontrastowe zestawienie z dwukondygnacyjnym salonem podkreślają jego reprezentacyjny charakter. Usytuowanie antresoli w sąsiedztwie niemal całkowicie szklanej ściany domu potęguje efekt nieograniczonej przestrzeni. Szczególnie ważny w tym zestawieniu jest przeszklony szczyt domu – to on sprawia, że antresola staje się miejscem widokowym.
Projekt: Piękny widok – Murator M231; autorka: architekt Katarzyna Słupeczańska
2. Na długiej osi widokowej
Nietypowa antresola-korytarz przy zabiegowych schodach może się stać najatrakcyjniejszym elementem salonowej aranżacji. Przestrzenne rozwiązania projektowe temu sprzyjają, ale oczywiście wszystko zależy od rodzaju schodów i balustrad. Pokazany na wizualizacjach przykład świadczy o tym, że dobre zestawienie może wyglądać jak nowoczesna instalacja.
Na osi widokowej antresoli-korytarza jest wysoki (dwustronny) kominek. Jego lokalizacja i forma sprowadzają wzrok przebywających na antresoli do dużego salonu (38,2 m2).
Projekt: Jasna przestrzeń – Murator M210; autorka: architekt Katarzyna Słupeczańska
3 Nad holem wejściowym
Niespotykana lokalizacja antresoli przesądza o sposobie odbierania wewnętrznej przestrzeni od razu po przekroczeniu progu. Po pierwsze, dom sprawia wrażenie większego, niż jest w rzeczywistości, po drugie – oryginalnego, i wreszcie po trzecie – gościnnego. Wszystko to zasługa antresoli. Bez niej dwukondygnacyjne wejście byłoby klaustrofobicznym szybem. Z antresolą jest intrygującą, zapraszającą do wnętrza przestrzenią. Co więcej, małe okrągłe okno umieszczone vis-à-vis antresoli sprawia, że hol staje się reprezentacyjny.
Pełni jeszcze inną, równie ważną funkcję - doświetla naturalnym światłem hol poddasza.
Projekt: Ciekawy – wariant II – Murator C118b; autorzy: architekci Ludwika Juchniewicz-Lipińska, Miłosz Lipiński
4 Więcej niż wersja mini
Antresola w małym rekreacyjnym domu to przede wszystkim niedrogi sposób na zwiększenie funkcjonalnej powierzchni. Z reguły staje się ona sypialnią. Tak jest także tym razem. Na dole są pokój dzienny z aneksem kuchennym i łazienka. Na uwagę zasługuje także zadaszony, wręcz wmontowany w bryłę, taras z miejscem na duży stół.
Na antresoli wygospodarowano miejsce na dwie małe sypialnie i szafy. Urokliwe, ekonomiczne, kompaktowe rozwiązanie.
Projekt: HomeKONCEPT-HK85 DL – HK85 DL; autor: HomeKONCEPT
5. Perspektywiczna – między niebem a parterem
Tym razem dzięki otwarciu części pokoju dziennego po skośną połać, w której są okna dachowe, zarówno parterowa, dwukondygnacyjna część, jak i antresola są doskonale doświetlone naturalnym, rozproszonym, plastycznym światłem. Kolejnym plusem takiego rozwiązania jest widok nieba, który nabiera szczególnego znaczenia na antresoli, bo przez to przyziemność parteru staje się jeszcze bardziej odległa.
Ten projekt dowodzi, że nawet stosunkowo niewielkie otwarcie parteru na wyższą kondygnację potrafi całkowicie odmienić perspektywę i postrzeganie domowej przestrzeni.
Projekt: Boston – GL1410; autorzy: architekci Piotr Godlewski, Krzysztof Lelek / Atrium
6. Dzieląca pokój dzienny
Tym razem dzięki otwarciu części pokoju dziennego po skośną połać, w której są okna dachowe, zarówno parterowa, dwukondygnacyjna część, jak i antresola są doskonale doświetlone naturalnym, rozproszonym, plastycznym światłem.
Kolejnym plusem takiego rozwiązania jest widok nieba, który nabiera szczególnego znaczenia na antresoli, bo przez to przyziemność parteru staje się jeszcze bardziej odległa. Ten projekt dowodzi, że nawet stosunkowo niewielkie otwarcie parteru na wyższą kondygnację potrafi całkowicie odmienić perspektywę i postrzeganie domowej przestrzeni. Oczywiście wtedy, gdy gwarantuje dobre widoki.
Projekt: Wykadrowany (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją) – Murator EC394; autor: architekt Karol Włoskowski