Ich budowę może narzucać miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Ale nawet, gdy nie jest to konieczne, warto rozważyć zabudowę bliźniaczą wtedy, gdy trzeba ekonomicznie gospodarować powierzchnią działki.
Dom przylegający do domu sąsiada może okazać się najlepszym rozwiązaniem na wąskiej działce. Pozwala zaoszczędzić nawet 4-metrowy pas parceli przy granicy.
Jednak bliźniacza zabudowa jest korzystna nie tylko dla skrupulatnie liczących metry kwadratowe ogrodu. Wbrew pozorom, przytulając swój dom do sąsiedniego, można zyskać większą prywatność. Zbliżenie domów może umożliwić bowiem większe oddalenie najbardziej newralgicznych ich stref – tarasowych i wejściowej. Takie rozwiązanie na niezbyt dużej działce z reguły pozwala na większą intymność na tarasie i w ogrodzie. Oczywiście są także bliźniaki towarzyskie z tarasami usytuowanymi blisko siebie. Wybór zależy od preferencji inwestorów oraz od tego, kto ma być sąsiadem. Architektoniczne sposoby na bliźniaczenie bywają różne. Najpopularniejsze jest zestawianie lustrzanych odbić domu, jednak pokrewieństwo wcale nie musi być wiernym kopiowaniem – bliźniaki mogą się różnić. Tu nieubłaganie nasuwa się analogia do przyrodniczych bliźniaków jedno- i dwujajowych. Pierwsze są ...

Każdy z bliźniaków ma narożne tarasy przy dolnej i górnej kondygnacji
fot. www.muratorprojekty.plW artykule znajdziesz:
- ciekawe projekty domów typu bliźniak
- wizualizacje brył
- plany i opisy domów

Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych