Projekty ze strefą dla pracujących w domu
Ostatnie dwa lata odmieniły domową przestrzeń. Dodały do niej jeszcze jedną roboczą funkcję. Dążenie do wygospodarowania miejsca lub miejsc na pracę zdalną stało się powszechne. Zmieniło też sposób patrzenia na projekty przyszłych domów. Wygodny, dobrze zlokalizowany gabinet zajął wysoką pozycję na liście inwestorskich oczekiwań, zdecydowanie wyższą niż popularny w okresie przedpandemicznym pokój gościnny. Wybrane projekty proponują przestrzeń dostosowaną do różnych rodzajów pracy.
1. Z wejściem z wiatrołapu
Taka lokalizacja gabinetu ma niezaprzeczalne atuty. Pozwala odseparować typową domową mieszkalną przestrzeń od tej przeznaczonej na pracę. Dzięki temu minimalizowane jest ryzyko mieszania funkcji domowych z zawodowymi. Jak jest to cenne, wiedzą wszyscy ci, którzy w ostatnim czasie musieli łączyć przestrzeń przeznaczoną na domowy relaks i obowiązki służbowe.
Usytuowanie gabinetu przy wiatrołapie nabiera szczególnego znaczenia, gdy praca wymaga przyjmowania interesantów lub spotkań służbowych. Nie muszą oni wkraczać w prywatne strefy domu, ponieważ wprost z przedsionka wchodzą do gabinetu. 14,1 m2 przestrzeni pozwoli na komfortowe zagospodarowanie pomieszczenia – może tu stanąć biurko i kanapa dla interesantów albo dwa biurka.
Stosunkowo nieduży gabinet sprawia wrażenie znacznie większego za sprawą narożnego okna, które optycznie powiększa jego przestrzeń.
Gabinet to jeden z pięciu pokoi w tym domu. Są tu jeszcze pokój dzienny (34,6 m2) połączony z kuchnią (13,7 m2) i holem (6,9 m2) oraz trzy sypialnie (od 15,4 do 15,9 m2), z których jedna jest częścią master bedroom o łącznej powierzchni 28,3 m2.
Dodatkowe możliwości aranżacyjne kryje przestronne poddasze do indywidualnej adaptacji – aż 92,4 m2 powierzchni użytkowej. To idealna lokalizacja nie tylko na sypialnie, ale również ustronne pokoje pracy.
Projekt: Nieporównywalny (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją) – Murator EC379; autor: architekt Grzegorz Kaliciak
2. Rozciągająca salon
Choć lokalizacja gabinetu jest zbliżona do tej z poprzedniego projektu – tuż przy wiatrołapie, tym razem strefa pracy nie została odizolowana od strefy dziennej domu. Przeciwnie, dzięki rozsuwanym drzwiom gabinet (11,8 m2), w czasie wolnym od pracy, może powiększać strefę dzienną – salon połączony z kuchnią (w sumie 40,5 m2) – i wydłużać główny trakt komunikacyjny domu. W ten sposób „po godzinach” wspólna, rodzinna przestrzeń domu zostaje rozciągnięta. Na straży prywatności strefy nocnej z trzema sypialniami (każda po blisko 13 m2) stoją drzwi zamykające prowadzący do niej korytarz. Tak jak przy strefie pracy te również są rozsuwane, pozwalające na szybkie modyfikacje domowej przestrzeni.
Innym przejawem elastyczności projektowych rozwiązań jest możliwość zmiany przeznaczenia pomieszczeń. Dzięki temu w domowej strefie pracy mogą być nie jeden, ale dwa gabinety. Przy dostosowywaniu wnętrza domu do aktualnych potrzeb domowników drugim gabinetem może stać się pomieszczenie rekreacyjne (11,1 m2). Ma ku temu idealną lokalizację – obok głównego gabinetu. W ten sposób w niedużym domu 137,7 m2 powierzchni użytkowej może powstać komfortowa, dwupokojowa strefa pracy – w sumie blisko 23 m2.
Projekt: Zachodzące słońce – wariant VII – Murator M230g; autorka: architekt Ewa Dziewiątkowska
3. Vis-à-vis wejścia
Kolejny projekt z gabinetem umieszczonym w pobliżu strefy wejścia do domu. Tym razem został usytuowany naprzeciwko drzwi wiatrołapu i oddzielony klatką schodową od strefy dziennej. Aby dodatkowo odciąć strefę pracy od rodzinnej, wystarczy zamontować drzwi w korytarzu przy schodach. Dzięki takiemu usytuowaniu i sąsiedztwu łazienki (3,5 m2) ten nieduży gabinet (11,4 m2) może stać się wygodnym miejscem do pracy wymagającej spotkań.
Ekonomiczne gospodarowanie przestrzenią pozwoliło w niedużym domu (118,6 m2 powierzchni użytkowej) na wydzielenie kilku stref – dziennej (37,6 m2) na parterze, nocnej z trzema sypianiami o powierzchniach netto/użytkowych 13,4-15,6 m2/11,6-12,6 m2 na poddaszu oraz strefy pracy na wprost wejścia.
Mimo niedużych przestrzeni przeznaczonych na każdą ze stref to projekt domu komfortowego. A to za sprawą racjonalnego separowania przestrzeni o różnych funkcjach.
Projekt: Dom perfekcyjny (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją) – Murator EC402; autor: architekt Piotr Lewandowski
4. Na uboczu
Strefa pracy w niedużym domu, takim jak ten mający 100,2 m2 powierzchni użytkowej, nabiera szczególnego znaczenia, ponieważ na małej powierzchni racjonalność rozwiązań projektowych poddawana jest cięższym próbom. Trudniej o bezkolizyjne podziały planu i zachowanie prywatności. A jednak tym razem się to udało. Aby trafić do gabinetu, trzeba skręcić z głównego domowego traktu prowadzącego od drzwi wejściowych do strefy dziennej.
Autor projektu umieścił gabinet (10,9 m2) na uboczu, a jednocześnie blisko wejścia i małej łazienki (2,8 m2). Gabinet od pokoju dziennego oddziela część kuchenno-spiżarniana. Z kolei strefa prywatna z dwoma sypialniami (12,1 i 13,2 m2) została usytuowana w przeciwległym do strefy pracy narożniku domu i od pozostałej domowej przestrzeni odgrodzona łazienką i kotłownią.
Taki plan domu sprawia, że osoby przebywające w różnych strefach domu nie przeszkadzają sobie wzajemnie. A gabinet pozwala na wykonywanie pracy o różnym charakterze – nie tylko indywidualnej biurowej, ale także wymagającej wizyt interesantów.
Projekt: Znany – wariant II – Murator C114b; autor: architekt Przemysław Biryło
5. Na parterze i antresoli
Tym razem strefa pracy może zostać rozdzielona na dwie kondygnacje. Jej jedna część gabinetowa (10,2 m2) jest na parterze przy holu prowadzącym do strefy dziennej (47,8 m2), a druga na antresoli (17,5/13,3 m2) przy strefie nocnej z trzema sypialniami (13,4-16,8/9,2-12,2 m2).
Gabinet od strefy dziennej oddziela spiżarnia i łazienka. Podobnie jak w poprzednim projekcie sprosta on różnym rodzajom pracy.
Antresola jest miejscem mniej odizolowanym od wspólnej domowej przestrzeni, więc może być wykorzystywana na pracę wymagającą mniejszego skupienia lub wtedy, gdy domownicy nie korzystają z otwartej strefy dziennej. Niemniej może stać się ważnym miejscem rozwiązującym problem zdalnej pracy kilku domowników.
Projekt: Piękny widok – Murator M231; autorka: architekt Katarzyna Słupeczańska