Możliwość przekształcania domowej przestrzeni nie tylko może przesądzić o atrakcyjności wnętrza domu, lecz także okazuje się bezcenna, gdy zmieniają się potrzeby rodziny.
1. Dodatkowe mieszkanie z niezależnym wejściem
Ekonomiczne podejście autorów projektu do powierzchni niedużego domu i ograniczenie tej przeznaczonej na komunikację sprawiło, że ze 130,5 m2 udało się wykroić przestronną strefę dzienną 48,9 m2 powiększoną o antresolę, dwie sypialnie, master bedroom oraz wygodną łazienkę, pralnię i garderobę.
Nie tylko to świadczy o racjonalności tego projektu, ale także jego podatność na modyfikacje domowej przestrzeni. Najważniejsza możliwa zmiana to stworzenie małego mieszkania (27,7 m2) z oddzielnym wejściem. Mimo niedużej powierzchni uda się tu zaprojektować wygodne mieszkanie dla seniora lub singla. Wystarczy przebudować dawną dużą łazienkę i garderobę, by na powierzchni 11,6 m2 powstała mała łazienka i aneks kuchenny, a miejsce garderoby zajęła oszczędzająca powierzchnię szafa. Jedna zmiana z reguły pociąga za sobą następne. Przykładowo konieczność rezygnacji z master bedroom i przeniesienia sypialni do mniejszego pokoju może w konsekwencji oznaczać poszukiwanie nowego miejsca na gabinet. To też nie będzie trudne. Dwupoziomową gabinetową przestrzeń można wydzielić ze strefy dziennej. Antresola dostępna z gabinetu pozwoli na stworzenie aż dwóch wygodnych miejsc pracy. I wcale nie musi to oznaczać przestrzennej rewolucji. Jeśli do gabinetu zostaną zamontowane rozsuwane drzwi, strefa dzienna po ich rozsunięciu pozostanie niezmniejszona optycznie. Projekt: Rodzinny 2 – DW091; autor: Domy z Wizją
2. Z drugim mieszkaniem na poddaszu
Tym razem projektanci przygotowali dom na radykalne zmiany. Takie gwarantuje poddasze do indywidualnej adaptacji o powierzchni użytkowej 87,9 m2. To w praktyce czyni ten dom dwurodzinnym.
Kluczowe dla komfortu życia dwóch rodzin jest usytuowanie schodów prowadzących do mieszkania na poddaszu. Zlokalizowanie ich przy wiatrołapie gwarantuje zminimalizowanie ryzyka międzyrodzinnych kolizji w przestrzeni mieszkalnej. Pomyślano nawet o odpowiedniku wiatrołapu na poddaszu – lokując przestrzeń z szafami tuż przy wejściu ze schodów. Co więcej, autorzy projektu w jednym z jego wariantów zaproponowali atrakcyjną aranżację poddasza dla trzyosobowej rodzinny. Udało się dokonać wyraźnego podziału na strefę dzienną – przestronny salon z jadalnią i duża kuchnia, oraz nocną – dwie sypialnie z wydzielonymi garderobami pod skosami.
Projekt: Biały bór – Murator M211; autorka: architekt Katarzyna Słupeczańska
3. Powiększany salon i dodatkowe poddasze
Ten projekt pokazuje, jak spektakularne może być rozciąganie domowej przestrzeni na co dzień. W domu mającym zaledwie 92 m2 powierzchni użytkowej strefa dzienna może mieć blisko 54 m2. Dzieje się tak, gdy rozsunięte zostaną drzwi przysalonowego gabinetu (13,4 m2).
Elastyczne rozdzielenie mobilnymi drzwiami strefy dziennej jest bardzo komfortowe, pozwala na precyzyjne zmiany domowej przestrzeni zgodne z dobowym cyklem życia domowników. Ważne dla ujednolicenia przestrzeni podlegającej zmiennym podziałom jest otwarcie wnętrza na ogród – zarówno w salonie, jak i w sąsiadującym z nim gabinecie jedna ściana jest szklana. Kolejny atut tego projektu to poddasze do indywidualnej adaptacji o powierzchni użytkowej 44,7 m2. Tym razem początek biegu przyszłych schodów zaplanowano w salonie. Służy to z jednej strony oszczędności powierzchni komunikacyjnej, z drugiej uatrakcyjnieniu salonowej przestrzeni – wystarczą do tego zaledwie 4 stopnie schodów.
Projekt: Przejrzysty – wariant I – Murator C365a; autor: architekt Przemysław Biryło
PLANY DOMU
4. Z dodatkowym gabinetem
Charakterystyczna dla tego projektu rozbudowana strefa nocna zajmuje blisko połowę planu domu. Gotowe dwie wersje projektu dostosowują domową przestrzeń do potrzeb mieszkańców. W jednej z nich w domu są cztery sypialnie i długi korytarz od wiatrołapu do tarasowego przeszklenia. Powstała dzięki niemu oś widokowa sprawia, że domowa przestrzeń staje się przestronna i dobrze doświetlona.
Jeśli jednak 4 pokoje w strefie prywatnej to za mało, estetyka schodzi na dalszy plan przed funkcjonalnością. Korytarz może być skrócony i zamiast 15,5 mieć 8,5 m2. Taka gospodarność zaowocuje kolejnym pokojem. Utrata pięknej osi widokowej może zasmucać, ale z pewnością nie członków wieloosobowej rodziny, którzy pracują w domu. Dzięki dodatkowemu gabinetowi będą mieli zagwarantowany komfort w przestrzeni intymnej. Rekompensatą za utratę traktu widokowego będzie niezmieniona przestronna strefa dzienna (58,9 m2) z dużym tarasowym przeszkleniem.
Projekt: Morska bryza – Murator M223 (oraz aranżacja 1 M223+AR1); autorka: architekt Ewa Dziewiątkowska
PLAN DOMU
PLANY DOMU (MODYFIKACJA)
5. Z różnymi strefami dzienną i nocną
Kolejny projekt niedużego domu (98 m2) z zaproponowanymi gotowymi różnymi wersjami domowej przestrzeni. Tym razem jednak zmiany są bardziej radykalne niż w poprzednim domu. W dwóch wersjach projektu w zasadniczy sposób różnią się strefy dzienne. Jedna z nich jest większa o blisko 11 m2. W wersji tzw. podstawowej strefa dzienna jest mniejsza, ale w domu zamiast dwóch prywatnych pokoi są trzy.
Kolejne miejsce pokazujące elastyczność wewnętrznej przestrzeni to poddasze do indywidualnej adaptacji (56,6 m2 powierzchni użytkowej). Gotowe wersje projektu przewidują schody dostępne z korytarza przy strefie dziennej. To rozwiązanie z myślą o wygospodarowaniu na poddaszu dodatkowych sypialń. Jest jednak możliwość wprowadzenia takich zmian w rzucie, które pozwolą stworzyć na poddaszu oddzielne mieszkanie z wejściem z wiatrołapu – wtedy należałoby zmodyfikować klatkę schodową.
Projekt: Szum morza – wariant II – Murator M141b; autorka: architekt Ewa Dziewiątkowska
ZYSKAJ RABAT NA PROJEKT!
Superrabat tylko dla czytelników "Muratora". Hasło: Murator_2. Sprawdź, ile zyskasz: tel. 22 59 05 000