O tym, czy taka będzie, nie przesądza jedynie jej powierzchnia. Liczba metrów kwadratowych przeznaczonych na salon i kuchnię oczywiście jest istotna, ale są rozwiązania w nie mniejszym stopniu decydujące o tym, w jaki sposób będzie odbierana główna przestrzeń domu.
Powszechnie stosowanym fortelem rozciągającym strefę dzienną jest łączenie salonu z kuchnią, które oprócz optycznych zalet ma tę, że domownicy mogą częściej spędzać czas wspólnie.
Jednak oprócz samego połączenia dwóch różnych funkcjonalnie części równie ważne są przestrzenie, które do nich przylegają – na przykład hol, korytarz, klatka schodowa i oczywiście tarasy. Otwarcie na każdą z nich da efekt powiększający, ale o jego jakości dodatkowo przesądzą wyznaczone przez architekta trakty komunikacyjne i osie widokowe. Najbardziej spektakularny efekt osiągany jest wtedy, gdy się one pokrywają lub łączą. Oczywiście taka przestronna otwarta strefa dzienna rozplanowana na kilkudziesięciu metrach kwadratowych nie musi wcale oznaczać przestrzeni pozbawionej przytulności. Właśnie to rozplanowanie zdecyduje o jej charakterze i rozłożeniu akcentów. Na rzutach dwoma kolorami zaznaczyliśmy przestronne strefy dzienne w projektach z Kolekcji Muratora: czerwonym – zasadnicze ich części (salon i kuchnię), różowym – powierzchnie, które powiększają ...

W artykule znajdziesz:
Prezentację oraz plany domów z przestronną strefą dzienną:
- Z długą osią widokową
- Z oddaloną kuchnią
- Z holem i narożnym tarasem
- W towarzystwie głównych traktów komunikacyjnych
- Z klatką schodową
- Na rzucie wydłużonego prostokąta

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych