Wykończona nimi podłoga doskonale zniesie nie tylko częste wędrówki domowników do ogrodu i z powrotem, ale także psa niewycierającego łap. Jest praktyczna, a przy tym może być piękna.
Ceramiczna podłoga nie musi się kojarzyć z salonem samochodowym czy apteką. Pokazujemy, że może być inna – ciekawa, bardziej domowa. Oferta podłogowych płytek ceramicznych jest coraz bogatsza, ich jakość coraz lepsza, a kropką nad „i” powinien być dobry projekt podłogi.
Dobierzmy płytki do charakteru wnętrza
Każdy, kto lubi jakiś konkretny styl, z reguły bez wahania wybierze pasujące do niego płytki. Przykładowo we wnętrzach rustykalnych najlepiej będą wyglądały takie o nierównych krawędziach i powierzchni. Raczej matowe, choć dopuszczalne jest też wykończenie lappato (nierówna pofalowana powierzchnia z przetartym połyskiem). Mile widziane są dekory kwiatowe imitujące ręczne malowanie, płytki naśladujące naturalny kamień, a także drewnopodobne wstawki.
W klasycznych wnętrzach sprawdzą się płytki naśladujące marmury, a także drewnopodobne oraz rozwiązania dopasowane do konkretnego stylu (angielskie karo z wstawkami w narożnikach, francuskie szachownice czy hiszpańskie majoliki).
Do stylu minimalistycznego dobierzemy gładkie płytki o dużych rozmiarach, bez żadnych dekoracji.
Często jednak, aranżując wnętrza, nie trzymamy się konsekwentnie jednego stylu, ale mieszamy różne. Domy żyją i dojrzewają razem z nami. Nierzadko muszą się tam spotkać krzesła po babci, zdjęcia z wakacji i przedmioty nowoczesnego designu. W takich wnętrzach musimy zadbać o to, żeby te wszystkie elementy ze sobą nie konkurowały i nie sprawiały wrażenia tłoku. Najlepiej pomyśleć o...
W artykule znajdziesz:
- informacje, jak dobrać płytki do stylu wnętrza
- inspirujące zdjęcia wnętrz, w których podłogę wykończono ciekawymi płytkami cermicznymi
- podpowiedzi, wśród jakich wzorów, kolorów i imitacji możemy wybierać
- wskazówki, jak dopasować barwę płytek imitujących drewno do koloru innych drewnianych elementów we wnętrzu
- rady, jak dobrać podłogę do miejsca, w ktorym będą położone i jego stopnia eksploatacji
- sposoby na wydzielenie stref funkcjonalnych w jednoprzestrzennych wnętrzach za pomocą różnicowania płytek
- wyjaśnienie, jak dobrać fugę do płytek
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych