Tarasy, balkony i schody zewnętrzne to miejsca wystawione na bezpośrednie działanie deszczu, mrozu, promieni UV i zmiany temperatury. Gdy wykańcza się je okładziną z płytek, do jej mocowania trzeba wybrać klej, który sprosta tym trudnym warunkom. Podpowiadamy, na jakie cechy zaprawy trzeba zwrócić uwagę.
Zaprawa klejowa stosowana na zewnątrz powinna mieć zdolność przenoszenia naprężeń wynikających z rozszerzalności płytek pod wpływem temperatury, być mrozoodporna i mieć niską nasiąkliwość. Aby okładzina dobrze trzymała się podłoża, klej powinien całkowicie wypełniać przestrzeń pod płytką. W przeciwnym razie w pozostawionych pustkach powietrznych może gromadzić się woda, która zamarzając, przyczyni się do odspojenia płytek. Zwiększa bowiem wtedy swoją objętość i powoduje oderwanie płytki od podłoża.
Sposobem na zapewnienie całkowitego wypełnienia zaprawą przestrzeni pod płytkami jest nakładanie jej metodą kombinowaną – zarówno na podłoże, jak i na płytkę - przy użyciu pacy z zębami. W przypadku płytek klinkierowych można to zrobić metodą kontaktową: na podłożu klej rozprowadza się pacą zębatą, a na płytce nakłada go w równej, cienkiej warstwie.
Trzeba pamiętać, że na podłożu przed zamontowaniem okładziny powinna być wykonana elastyczna hydroizolacja, która zapobiegnie wnikaniu w nie wody ...
W artykule znajdziesz:
- rodzaje i parametry klejów dostępnych w ofercie rynkowej
- zaprawy przeznaczone do różnych rodzajów płytek
- kleje pełniące także funkcję hydroizolacji
- zaprawy przeznaczone do okładzin mocowanych pionowo
- zaprawy do zastosowań w ekstremalnych warunkach pogodowych
Pokazujemy 35 produktów z oferty rynkowej, które wybraliśmy do konkretnych zastosowań.
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych