Otworzyć kuchnię!
W odnawianych domach i mieszkaniach często chcemy połączyć kuchnię z pokojem. Zobaczmy, z jakimi problemami trzeba się będzie zmierzyć. Jakie prace są niezbędne, by zakończyć zmiany sukcesem.
Zmieniły się wymagania przestrzenne w stosunku do kuchni – nie chcemy już ciasnych laboratoryjnych ciągów w wąskich pomieszczeniach (jak w blokach) ani kuchni oddzielonych od pokoju dziennego i tarasu (jak w większości domów z ubiegłego wieku). Dziś przygotowywanie posiłków jest czynnością rodzinną i towarzyską, a nie służebną. Kucharzem może być każdy, a gotowanie nie może nas izolować od pozostałych domowników. Coraz rzadziej jest to domena jednej osoby w rodzinie, dużo częściej odbywa się w większym gronie. To wszystko spowodowało zmianę standardów i otwarcie kuchni na strefę dzienną.
Jeżeli zdecydujemy się na połączenie kuchni z pokojem, musimy się liczyć z uciążliwościami podczas prowadzenia prac remontowych.
Nie unikniemy pyłu i hałasu. Trzeba także przewidzieć czas na wykonanie kolejnych faz robót i rozwiązanie ewentualnych problemów technicznych. Niewątpliwie najlepiej przystępować do takich działań z projektem przyszłego wnętrza w ręce.
W artykule znajdziesz:
- wskazówki dotyczące wyburzania ścian
- podpowiedzi, jakiego fragmentu ściany konstrukcyjnej można się pozbyć
- omówienie typowych przeróbek instalacji elektrycznej, wodnej, kanalizacyjnej i grzewczej
Dowiesz się również, jak połączyć posadzki w łączonych pomieszczeniach, a także jak się pozbyć śladów łączenia na suficie.
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych