Formalności budowlane

Zanim kupimy działkę

Jakie dokumenty powinniśmy sprawdzić

Agnieszka Witulska
Agnieszka Witulska

Sprzedawca działki powinien przygotować komplet dokumentów potwierdzających jej stan prawny, brak obciążeń i przydatność inwestycyjną. Jeśli ich nie ma, powinniśmy zachować ograniczone zaufanie do wszelkich ustnych zapewnień i starannie je zweryfikować.

Przed podpisaniem umowy przeniesienia własności upatrzonej działki trzeba sprawdzić jej status prawnyw księdze wieczystej i ewidencji gruntów. Równie ważna jest kwestia jej przeznaczenia. Jeżeli jest położona na terenie objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, łatwo się przekonamy, czy można na niej zbudować dom. Gdy planu brak, trzeba wystąpić o wydanie decyzji o warunkach zabudowy – chyba że zrobił to już sprzedający.

Zanim kupimy działkę
rys. Tomasz Wawer

W artykule znajdziesz:

  • listę dokumentów, które trzeba koniecznie zobaczyć przed kupnem działki budowlanej
  • wyjaśnienie, kiedy możliwe jest uzyskanie warunków zabudowy
  • adres internetowego rejestru wniosków o pozwolenie na budowę, w którym możemy sprawdzić, czy budowa zaplanowana na sąsiednich posesjach nie utrudni zabudowy naszej działki
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 2/2017 Tekst Agnieszka Witulska
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU