18 pytań o działkę pod budowę domu

Agnieszka Szajkowska
Agnieszka Szajkowska
Ewa Trusewicz
Ewa Trusewicz
Małgorzata Drobnik
Małgorzata Drobnik
Paweł Detko
Paweł Detko

To, jaka jest działka, ma wpływ na wybór projektu, czekające nas utrudnienia i to, jakie formalności trzeba będzie załatwić.

1. Jaka powinna być optymalna wielkość działki?

Optymalna wielkość działki zależy od jej lokalizacji i kształtu. Wystarczająca powierzchnia terenu, na którym można postawić funkcjonalny dom wolno stojący z garażem lub wiatą na samochód oraz urządzić minimalny ogród, to 600 m2. Takie wymiary sprawdzą się w gęstej zabudowie o charakterze miejskim.

Jeśli jest to teren pod miastem, gdzie zabudowa jest mniej gęsta, z bardziej rozległymi domami, działka powinna być większa – nie mniej niż 25 m szerokości i 40 m długości. Wtedy odległość od okien salonu, sypialni i jadalni do granicy działki może wynieść 6-10 m. Przyjmuje się, że działka na terenach podmiejskich powinna mieć około 1000 m2 powierzchni.

O tym, czy działkę można racjonalnie wykorzystać i czy będzie ona wygodna, decyduje także jej kształt. Jest to szczególnie istotne w przypadku działek znacznie poniżej 1000 m2 powierzchni.

Mała działka powinna mieć możliwie regularny kształt. Działki, których plan odbiega od prostokąta – na przykład są klinowate albo wcięte – muszą być większe, bo części ich powierzchni nie da się racjonalnie zagospodarować.

Działka powinna pozostawać w sensownej proporcji do powierzchni planowanego na niej domu. Poza wyjątkowo atrakcyjnymi lokalizacjami w dużych miastach nie warto budować dużego domu na malutkiej działce. Gdy budynek zajmie prawie cały teren, nie będzie w ogóle można skorzystać z podstawowych zalet mieszkania w domu, takich jak własny ogród, światło we wnętrzach i widoki z okien. Mieszkanie w bezpośredniej bliskości sąsiadów – jeśli z trzech stron domu pozostaną tylko 4 m wolnej przestrzeni – dalekie jest od komfortu, który kojarzy się z posiadaniem własnego domu.

Takie proporcje domu i działki mogą mieć sens tylko w najdroższych dzielnicach willowych dużych miast. Zawsze należy sprawdzić, czy lepszym rozwiązaniem nie będzie w takiej lokalizacji dom w zabudowie szeregowej o szerokim froncie lub szeroki segment bliźniaka. Być może uzyskamy wówczas większy, zwarty kawałek ogrodu za domem i szerszy pas wolny obok bocznej ściany.

Wielkość działki a projekt. Powierzchnia zabudowy (czyli powierzchnia, którą zajmie dom na działce) może być różna w przypadku projektów domów o takiej samej powierzchni użytkowej. Dom parterowy zajmie więcej miejsca na działce niż tej samej wielkości dom z poddaszem czy piętrowy. Dlatego na małych miejskich działkach przeważają domy piętrowe, nierzadko nawet podpiwniczone. Bywa, że garaż znajduje się poniżej terenu, by oszczędzić miejsca na parterze. Z kolei na dużej działce z ładnymi widokami właściwa może być budowa rozłożystego domu parterowego z dwoma lub trzema tarasami, którego powierzchnia zabudowy będzie wyjątkowo duża.

Na przykład dom parterowy o powierzchni użytkowej około 159 m2 ma 284 m2 powierzchni zabudowy. Dom z poddaszem o takiej samej powierzchni użytkowej zajmie 159,3 m2 powierzchni działki. Na działce około 850 m2 (o wymiarach 26,5 m szerokości i 32 m długości) nie mamy praktycznie wyboru w usytuowaniu domu parterowego. Dom z poddaszem na tej samej działce pozostawia dużo większą swobodę i oferuje około 200 m2 ogrodu więcej. (pd)

Projekt na działkę z wjazdem od północy lub wschodu
Majowy – Murator M131

rys. Agnieszka i Marek Sterniccy

W artykule znajdziesz:

  • wyczerpujące odpowiedzi na pytania, które powinien zadać sobie nabywca działki.

Dowiesz się, jak sprawdzić, czy na działce można wybudować dom lub nawet dwa domy, jakie znaczenie dla wyboru projektu ma orientacja działki względem stron świata, czy warto kupować działkę wąską, narożną, rolną albo na spadzistym terenie, jak ją uzbroić i jakie problemy może stwarzać brak właściwego dojazdu, a wreszcie  - jak przygotować ją do budowy.

zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 3/2018 Tekst Paweł Detko, Małgorzta Drobnik, Agnieszka Szajkowska, Ewa Trusewicz
warto przeczytać
tematy z okładki
Panele fotowoltaiczne - rodzaje i zasada działania
Panele PV przetwarzają promieniowanie słoneczne w energię elektryczną - tak zwaną zieloną, bo powstającą ze źródła odnawialnego. Można ją wykorzystać...
DOM ENERGOOSZCZĘDNY
Cegły ceramiczne na nietynkowane mury i nawierzchnie
Bogata kolorystyka i wielość formatów sprawiają, że cegła doskonale wpisuje się w każdą architekturę. Poznajmy rodzaje wyrobów i ich parametry,...
CEGLANA ŚCIANA