Podatek ten dotyczy każdego, kto buduje dom lub remontuje mieszkanie, jest bowiem wliczony w cenę zakupu materiałów budowlanych oraz świadczonych usług. Gdy budujemy budynek na sprzedaż, może okazać się, że to my - jako sprzedający - musimy doliczyć VAT do ceny.
Cena za towar - na przykład beton - zawiera w sobie kwotę VAT. O takiej cenie najczęściej mówi się „brutto”, co oznacza, że sprzedawca do ceny "netto" doliczył podatek od towarów i usług. Z punktu widzenia nabywcy ta kwota podatku nazywa się podatkiem naliczonym, a z punktu widzenia sprzedawcy – podatkiem należnym. Jest to jednak ta sama kwota.
Podobnie jest w przypadku usług. Ich cena najczęściej zawiera w sobie kwotę VAT, jednak wielu wykonawców robót budowlano-remontowych jest zwolnionych od tego podatku, w związku z tym ich usługi są tańsze. Warto ustalić przed zawarciem umowy, czy wybrany wykonawca dolicza VAT do ceny za swoje usługi. Koniecznie trzeba się także upewnić, jaką stosuje stawkę, ponieważ często zdarza się błędne stosowanie stawki 23% zamiast 8%.
W artykule znajdziesz:
- kiedy w budownictwie stosuje się stawkę VAT 23%, a kiedy obniżoną 8%
- dlaczego opłaca się zamawiać usługę z materiałami wykonawcy, a nie je samemu kupować
- jaką stawkę podatku stosuje się do zabudowy meblowej (interpretacja ministra finansów)
- w jakich sytuacjach inwestor może odzyskać zapłacony VAT
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych