Jak sfinansować nowy dom
Ważne jest takie zaplanowanie inwestycji i jej finansowania, żeby uniknąć przestojów z powodu choćby przejściowego braku pieniędzy. Niewiele osób stać na budowę domu za odłożoną gotówkę i bieżące dochody. Zdecydowana większość musi zaciągnąć spory kredyt.
Nie możemy się porywać na budowę, na którą nas nie stać. Skutkiem tego byłyby poważne problemy finansowe. Musimy skonfrontować koszt budowy domu z posiadanymi zasobami i zdolnością do zaciągnięcia oraz spłaty kredytu hipotecznego.
Ile może kosztować dom z działką
Nawet jeśli mamy już działkę, na której chcemy budować dom, powinniśmy oszacować docelową wartość rynkową całej nieruchomości (łącznie z planowanym budynkiem). Ma to znaczenie przy zaciąganiu kredytu hipotecznego.
Kupno działki. Jej cena zależy głównie od lokalizacji, czyli odległości od szkół, sklepów, centrów miast i jakości sąsiedztwa. Inne czynniki to dostęp do infrastruktury (prądu, gazu, wodociągu, kanalizacji) i komunikacji publicznej, wielkość oraz kształt działki ułatwiające lub utrudniające jej racjonalną zabudowę, zapisy planu miejscowego itp. Informacja o średniej cenie działek budowlanych w danym województwie niewiele nam powie (ostatnio na przykład około 225 zł/m2 w województwie mazowieckim lub 65 zł/m2 w lubuskim dla działek o najczęściej poszukiwanym areale, czyli 800-1200 m2). Musimy sprawdzić ceny ofertowe w interesującej nas okolicy. W tym momencie stajemy zwykle przed dylematem: kupić mniejszą i droższą działkę bliżej centrum miasta, czy większą i tańszą, ale bardziej od niego oddaloną. Podejmując decyzję, weźmy pod uwagę zarówno własną wygodę (w tym czekające nas codzienne dojazdy do pracy i szkół), jak i oczekiwany wzrost wartości nieruchomości. Budując dom, nie tylko tworzymy dla siebie miejsce do życia, ale również lokujemy kapitał. Dobrze położona nieruchomość będzie z czasem zyskiwać na wartości i w razie potrzeby łatwo będzie ją korzystnie sprzedać, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na budowę domu o umiarkowanej wielkości i wysokim standardzie energetycznym.
Do ceny działki musimy dodać...
W artykule znajdziesz:
- podpowiedzi, jak oszacować koszty planowanej budowy
- zasady udzielania i spłaty kredytów na budowę domu
- wyjaśnienie pojęć wkład własny i zdolność kredytowa
- informacje, komu przysługuje zwrot VAT za materiały budowlane użyte do budowy domu i jak go uzyskać
- obowiązki wobec urzędu skarbowego osoby, która buduje za pieniądze pożyczone od rodziny
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych