Rozpoczynamy budowę
Obowiązki inwestora
Złożenie wniosku o pozwolenie na budowę domu lub jej zgłoszenie nie uprawnia nas do podejmowania pierwszych robót na działce, nawet niezwiązanych bezpośrednio ze wznoszeniem nowego budynku. Najpierw musimy dopilnować wymagań formalnych.
Prace budowlane można rozpocząć dopiero wtedy, gdy mamy pewność, że zgłoszenie budowy domu zostało przyjęte bez sprzeciwu (w ciągu 21 dni od zgłoszenia nie została wydana decyzja o sprzeciwie) albo że otrzymana decyzja o pozwoleniu na budowę stała się ostateczna (nikt się od niej nie odwołał i upłynął 14-dniowy termin do wniesienia odwołania). Wcześniejsze rozpoczęcie budowy może być powodem odmowy wydania pozwolenia na budowę i zostać uznane za samowolę budowlaną (zgodnie z art. 32 ust. 4a i art. 48 Prawa budowlanego).
Istotne jest zatem, jakiego rodzaju czynności dokonywane na działce przeznaczonej pod nowy dom są równoznaczne z przystąpieniem do budowy.
W artykule znajdziesz:
- wyliczenie prac przygotowawczych na terenie działki budowlanej, które uznaje się za rozpoczęcie budowy i można prowadzić dopiero po uzyskaniu zgody
- wyjaśnienie, skąd wziąć dziennik budowy i jak go prowadzić
- wymagany termin zgłoszenia rozpoczęcia budowy w nadzorze budowlanym
- listę obowiązków inwestora w zakresie zabezpieczenia i oznakowania terenu budowy
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych