Rozgraniczenie nieruchomości

Spory graniczne. Rozwiązanie. Procedura. Koszty

Martyna Sługocka
Martyna Sługocka

Granice posesji bywają przedmiotem poważnych konfliktów. Zamiast kłócić się z sąsiadem, lepiej zwrócić się o rozstrzygnięcie do urzędu. Co prawda koszt rozgraniczenia jest znaczny, ale zostanie podzielony między strony sporu.

Żeby wyodrębnić nieruchomość z otaczających ją gruntów i sprecyzować, dokąd sięga prawo własności, trzeba określić położenie punktów i linii granicznych, utrwalić je znakami granicznymi na gruncie oraz sporządzić odpowiednie dokumenty (wchodzące w skład operatu geodezyjnego). Procedura rozgraniczenia nieruchomości polega na ustaleniu przebiegu spornej bądź nieustalonej granicy między sąsiadującymi nieruchomościami stanowiącymi odrębny przedmiot własności. W pierwszej fazie rozgraniczenie jest prowadzone przez organ administracji samorządowej, który ustala granicę, korzystając z danych geodezyjnych i kartograficznych. Gdy postępowanie to nie przyniesie rozstrzygnięcia, sprawa może wkroczyć na drogę postępowania cywilnego prowadzonego przez sąd.

rys. Tomasz Wawer

W artykule znajdziesz:

  • szczegółowe omówienie procedury rozgraniczenia i jej kosztów
  • sposoby rozwiązania sporu granicznego
  • wyjaśnienie, czym różni się rozgraniczenie od wznowienia granic
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 8/2016 Tekst Martyna Sługocka
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU