Działka przy drodze

W jakiej odległości można budować

Martyna Sługocka
Martyna Sługocka

Dobrze mieć działkę z dostępem do drogi publicznej, bo bez tego nie dostaniemy zgody na budowę domu. Jednak sąsiedztwo drogi ma wpływ na sposób jej zabudowy.

Przepisy nakazują zachowanie minimalnej odległości obiektów budowlanych – budynków, budowli i obiektów małej architektury – od zewnętrznej krawędzi jezdni drogi publicznej, czyli tej jej części, która jest przeznaczona do ruchu pojazdów (art. 43 ustawy o drogach publicznych). Wymóg ten dotyczy więc nie tylko domów mieszkalnych, ale również garaży i wiat samochodowych.

Wyjątki od zasady

W ustawie o drogach publicznych przewidziano możliwość budowania bliżej jezdni, ale tylko w wypadku dróg krajowych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych. Nie mamy więc takiej szansy, jeśli nasza działka jest położona przy autostradzie lub drodze ekspresowej. Każdy wyjątek musi być jednak szczególnie uzasadniony (na przykład...

rys. Tomasz Wawer

W artykule znajdziesz:

  • tabelę z minimalnymi odległościami budynków od dróg różnych kategorii
  • sposób na uzyskanie zgody na budowę w mniejszej niż przepisowa odległości od drogi
  • wyjaśnienie, czy omawiane przepisy o odległościach dotyczą też ogrodzeń i dróg wewnętrznych
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 5/2017 Tekst Martyna Sługocka
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU