Dom w pobliżu elektrowni wiatrowej

Czy można go wybudować; jaką odległość trzeba zachować; czy stare pozwolenia są ważne

Martyna Sługocka
Martyna Sługocka

Posadowienie farmy wiatrowej w pobliżu naszej działki nie musi oznaczać zakazu jej zabudowy. Jeśli odpowiednio zadbamy o swoje interesy, to zyskamy jeszcze kilka lat na budowę domu na tak usytuowanej działce. Podpowiadamy, co można zrobić w tej sprawie.

Ustawa całościowo regulująca kwestie lokalizacji elektrowni wiatrowych weszła w życie 16 lipca 2016 r. To ważna data, ponieważ warunkuje ona możliwość realizacji inwestycji na podstawie wcześniej obowiązujących i mniej restrykcyjnych przepisów.

W omawianej Ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych zawarto ogólną zasadę określającą wzajemną lokalizację elektrowni wiatrowej i budynków mieszkalnych lub budynków o funkcji mieszanej, w skład której wchodzi funkcja mieszkaniowa (na przykład budynków usługowo-mieszkalnych). Jednocześnie znajdziemy w niej kilka wyjątków, których znajomość pozwala na wybudowanie domu w pobliżu wiatraka nawet wiele lat po wejściu w życie ustawy.

fot. Tomasz Wawer

W artykule znajdziesz:

  • sposób obliczania wymaganej minimalnej odległosci między domem a wiatrakiem
  • wyjaśnienie, czy stare pozwolenia na budowę i warunki zabudowy sa nadal ważne
  • wskazanie, w jakich sytuacjach nie stosuje się przepisu o minimalnej odległości
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 9/2019 Tekst Martyna Sługocka
warto przeczytać
tematy z okładki
Ogrzewanie podłogowe
Nowoczesne urządzenia grzewcze wytwarzają ciepło o niskich parametrach, więc w instalacjach przez nie zasilanych najlepiej sprawdza się ogrzewanie płaszczyznowe. W...
OGRZEWANIE PODŁOGOWE
Podstawowe zasady zestawiania kolorów
Nie jest tajemnicą, że udane zestawienie kolorów to klucz do pięknych wnętrz. Prezentujemy podstawowe zasady rządzące kolorami. Może dzięki lekturze...
FARBY DO WNĘTRZ