Z orzecznictwa

Bez zgłoszenia, ale pod kontrolą

Agnieszka Witulska
Agnieszka Witulska

Zwolnienie budowy ogrodzeń, altan, wiat i zjazdów z drogi zarówno z pozwolenia, jak i zgłoszenia nie oznacza, że nie są objęte rygorami prawa budowlanego. Nadzór może interweniować, jeśli są wykonywane niezgodnie z przepisami. Może wstrzymać roboty, a nawet nakazać rozbiórkę.

Naczelny Sąd Administracyjny podjął – na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich – uchwałę wyjaśniającą pewne przepisy ustawy – Prawo budowlane, co do których w orzecznictwie sądów administracyjnych występowały dotąd znaczne rozbieżności. Stanowisko wyrażone w uchwale jest wiążące dla organów administracji publicznej i sądów administracyjnych.

W artykule znajdziesz:

  • wyjaśnienie, jakie praktyczne znaczenie dla inwestorów i właścicieli działek budowlanych ma uchwała NSA.

Dowiesz się też, na czym polegały dotychczasowe rozbieżności w orzecznictwie sądowym dotyczącym państwowego nadzoru nad pracami budowlanymi zwolnionymi z pozwolenia i zgłoszenia.

zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 5/2017 Tekst Agnieszka Witulska
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU