Ważne wybory

Paliwa

Kocioł na węgiel czy na biomasę?

Piotr Laskowski
Piotr Laskowski

Właściwości węgla i drewna różnią się na tyle, że do spalania każdego z tych paliw stworzono inne kotły. Zatem przed wyborem urządzenia należy się zdecydować na rodzaj paliwa.

Jeśli chcesz ogrzewać dom węglem, należysz do większości. W Polsce blisko 70% domów jest ogrzewanych kotłami na węgiel, kilkanaście procent kominkami i kotłami na drewno, a kilka procent kotłami na inny rodzaj biomasy, głównie pelety drzewne. Węgiel jest paliwem bardziej kalorycznym niż biomasa, której trzeba spalić więcej, żeby uzyskać tę samą ilość ciepła. Jednak w pewnych warunkach koszt ogrzewania biomasą może być niższy niż węglem, a korzystanie z niej nawet wygodniejsze. Żeby tak było, potrzebny jest specjalny kocioł, który nie jest odpowiedni do spalania węgla. Zatem przed zakupem urządzenia powinniśmy zdecydować, którym z paliw stałych zamierzamy się ogrzewać.

W artykule znajdziesz:

  • wyjaśnienie, dlaczego do spalania drewna są odpowiednie inne kotły niż do spalania węgla
  • właściwości różnych rodzajów węgla kamiennego i drewna
  • porady, jakim węglem i drewnem palić w domowych kotłach
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 10/2016 Tekst Piotr Laskowski
warto przeczytać
tematy z okładki
Bezpieczna wentylacja w czasie epidemii i po niej
Do wszystkich miejsc, w których przebywają ludzie, trzeba dostarczać świeże powietrze, przynajmniej do oddychania. Dlatego systemy wentylacji mamy dzisiaj wszędzie...
REKUPERATOR