Efektywność
Kocioł na węgiel czy na biomasę?
Wybór rodzaju kotła na paliwo stałe należy uzależnić od tego, jaki dom ma ogrzewać. Nie wszystkie te urządzenia są równie dobre do ogrzewania budynków o niewielkim zapotrzebowaniu na ciepło.
Niska sprawność kotła na paliwo stałe, czyli zużywanie nadmiernej ilości paliwa i szybkie zarastanie sadzą, wynika najczęściej z wyboru urządzenia o zbyt dużej mocy nominalnej.
Dlatego wymaganą dla ogrzewanego budynku moc należy jak najdokładniej obliczyć (najlepiej metodą przedstawioną w normie PN-EN 12831) i znaleźć kocioł, którego moc nominalna nie odbiega znacznie od wyniku (wyjątkiem są specjalne kotły zasypowe na miał węglowy – ich moc nominalna może być większa).
Problemem zwykle jest to, że do ogrzewania dobrze ocieplonego, niedużego domu nie potrzeba dużej mocy. Natomiast do spalenia wszystkich obecnych w paliwie stałym substancji potrzebna jest odpowiednio wysoka temperatura w kotle, a konsekwencją jej uzyskania jest duża moc cieplna. To sprawia, że ogrzewanie kotłem na paliwo stałe współczesnego domu jednorodzinnego nie jest tak proste jak szybko się wychładzającego starego, nieocieplonego, z nieszczelnymi oknami.
Do ogrzewania domu zabezpieczonego przed ...
W artykule znajdziesz:
- porady, jakiej mocy kocioł na paliwo stałe wybrać do ogrzewania współczesnego domu
- sposoby na zwiększenie efektywności ogrzewania kotłem na węgiel lub biomasę
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych