ALTERNATYWY 4

Ogrzewanie łazienki

Małgorzata Drobnik
Małgorzata Drobnik

W łazience musi być cieplej niż w innych wnętrzach. Do jej ogrzewania nadają się na przykład grzejniki wodne, grzejniki elektryczne czy instalacja podłogowa.

1. Grzejnik drabinkowy

Całoroczne domy mieszkalne są najczęściej wyposażone w wodne instalacje centralnego ogrzewania, a elementami przekazującymi ciepło do pomieszczeń są zazwyczaj grzejniki. We wszystkich pomieszczeniach mogą to być grzejniki tego samego typu – przeważnie stalowe płytowe albo członowe aluminiowe - jednak zwykle w łazienkach zamiast standardowych montuje się tak zwane grzejniki drabinkowe, często zaliczane do grupy grzejników dekoracyjnych. Nazwę „drabinkowe” zawdzięczają one specyficznej budowie – wyglądem przypominają drabinę.

Grzejnik drabinkowy może zostać podłączony do instalacji grzewczej zasilanej przez dowolne źródło ciepła: kocioł na paliwo stałe, kocioł gazowy, także kondensacyjny, pompę ciepła. Różnice wynikające ze specyfiki działania poszczególnych źródeł (głównie różna wartość temperatury, do której podgrzewają wodę grzewczą, zachowując przy tym zadowalającą efektywność) nie stanowią wielkiej przeszkody. Łatwo im zaradzić przez dobranie odpowiednich wymiarów, a w ślad za nimi – wymaganej mocy grzejnika.

Rozpiętość wymiarów produkowanych dziś grzejników drabinkowych ...

ogrzewanie łazienki.jpeg
Podobną funkcję pełnią specjalne zawory termostatyczne przeznaczone do montażu w niewielkiej wnęce w ścianie. Dodatkowa głowica termostatyczna reaguje na temperaturę powietrza w pomieszczeniu fot. IMI HYDRONIC ENGINEERING

W artykule znajdziesz:

  • cztery sposoby ogrzewania łazienki
  • wskazówki, kiedy wybrać które rozwiązanie
  • orientacyjne ceny
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 11/2019 Tekst Małgorzata Drobnik
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU