Gdy nie ma kanalizacji
Na działkach bez dostępu do sieci kanalizacyjnej ścieki często odprowadza się do szamba. Ale są też inne sposoby, żeby się ich pozbyć. Który wybrać?
1. Szambo
Odprowadzanie ścieków do sieci kanalizacyjnej jest bez wątpienia najwygodniejszym sposobem pozbywania się ich, jednak większość działek przeznaczonych pod zabudowę (poza obszarem większych miast) jest położona na terenach, które są jej pozbawione. Inwestorzy, którzy budują domy na takich działkach, przeważnie decydują się na odprowadzanie ścieków do szamba, czyli szczelnego (przynajmniej z założenia) zbiornika zakopanego pod ziemią na terenie posesji.
Na posadowienie (wybudowanie) zbiornika jest potrzebne pozwolenie, ale można je uzyskać wraz z pozwoleniem na budowę domu. Określenie sposobu zagospodarowania ścieków jest bowiem jednym z koniecznych elementów wniosku, który inwestor musi złożyć w urzędzie, kiedy stara się o zgodę na wybudowanie domu. Do wniosku należy dołączyć rysunek usytuowania zbiornika na działce oraz opis techniczny.
Inwestycja w wybudowanie szamba jest w porównaniu z innymi rozwiązaniami kanalizacji indywidualnej najtańsza. Nie da się tego samego powiedzieć o kosztach ...
W artykule znajdziesz:
- zalety i ograniczenia różnych sposobów zagospodarowania ścieków na działce
- zasady budowy szamba oraz oczyszczalni: z drenażem, biologicznej i gruntowo-roślinnej
- orientacyjne koszty tych rozwiązań
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych