Dom jak nowy

Lepsze oświetlenie

Bezpieczny

Marek Nowicki
Marek Nowicki

Dobre, przemyślane oświetlenie nie tylko zwiększy poczucie bezpieczeństwa mieszkańców domu, ale także może je realnie poprawić.

Ciemności na posesji i przy wejściu do domu mogą na przykład utrudnić karetce pogotowia dotarcie z szybką pomocą, a intruzów prowokować do napadu lub włamania.

Oświetlenie powinno być dobrane do miejsca i funkcji, jaką ma pełnić. Na ścianie domu w pobliżu drzwi wejściowych można zamontować płaskie plafoniery, na jednej umieszczając na przykład numer posesji (będzie wtedy doskonale widoczny zarówno w dzień, jak i po zapadnięciu zmroku), a na tarasie, werandzie i w podcieniach – na przykład wiszące oprawy przymocowane do sufitu.

Dobrze jest też oświetlić ścieżkę prowadzącą od furtki do drzwi wejściowych oraz koniecznie otoczenie furtki, bramy wjazdowej i bramy garażowej. Oprawy powinny mieć klosze z matowego szkła lub tworzywa, aby ich światło nie było zbyt jaskrawe i nie olśniewało sąsiadów, przechodniów i kierowców.

Lepsze oświetlenie

Gdy do drzwi wejściowych prowadzi długa ścieżka lub chodnik, warto zadbać także o ich oświetlenie

fot. Piotr Mastalerz, projekt Wojciech Gawroński, Marcin Żurawski

W artykule znajdziesz:

  • zasady prawidłowego oświetlenia posesji i wejścia do domu oraz sposobach sterowania nim zapewniających wygodę, ale także sprzyjających oszczędzaniu energii elektrycznej
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 12/2013 Tekst Marek Nowicki
warto przeczytać
tematy z okładki
Perfekcyjnie bez względu na kolor
Malowanie nie jest trudne, nie trzeba być fachowcem, żeby sobie z nim poradzić. Grunt to dobrze się przygotować. Co warto...
MALOWANIE ŚCIAN
Z półki na półkę
Ażurowa konstrukcja schodów wspornikowych wygląda lekko i nowocześnie. Nie dzieli optycznie wnętrza i dobrze się prezentuje w otwartej strefie dziennej.
SCHODY W DOMU